Uncategorized

Yine Heykel Korkusu

Bakırköy’de bir AVM önünde sergilenen Ahmet Güneştekin’in “Kostantiniyye” adlı eser tepkiler üzerine kaldırıldı. Eser geçen yıl Venedik Bienali’nde sergilenmişti. Eserin açılışı perşembe akşamı saat 18:00’de yapılmıştı. Gece geç saatlerde öfkeli bir grup ” Bu ismi buraya nasıl koyarsınız, burası 1453’ten beri İstanbul” diyerek tepki gösterdi. Sosyal medyadan da tepkiler artınca Bakırköy Belediyesi eserin üzerini siyah brandayla kapadı. Tepkiler devam edince AVM ‘nin sahibinin ricasıyla 5 tonluk heykel kaldırıldı.

 Ahmet Güneştekin olayı Cumhuriyet gazetesine değerlendirirken düğünlerde armağan edilen reşat altının üzerinde bile ” Kostantiniyye” yazdığını vurgulayarak şunları söyledi.” Bizansı çağrıştırıyorsa İstanbul’un kelime anlamına baksınlar . Sanat  eserinin tarihe uygunluğuna bu insanlar mı karar verecek? Bir eser sebebiyle tehdit edilince güvenliğimizi polis sağlayamıyorsa eli palalılar mı sağlayacak? Yurtdışında sanatı karşılık bulan bir sanatçıyım ama ülkemde yaşıyorum. Ülkesinde 50 seneyi geride bırakmış bir sanatçının bunları yaşamaması gerekli. Çok şaşkın ve üzgünüm. Hiç umudum kalmadı artık.”

Ali Elmacı’nın da Abdülhamid desenli kadın heykeline  de kasım ayında Contemporary İstanbul Fuarında benzeri bir tepki de bulunulmuştu.

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Ekoloji versus Ego

SONRAKİ YAZI

Yılın En iyi 10 Sanat Kitabı

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*