Uncategorized

Yılın En iyi 10 Sanat Kitabı

Yılbaşı yaklaşırken “Venture” sitesinin toparladığı yılın en iyi 10 sanat kitabını sizin için yayımlıyoruz. Kitapların içeriklerine bakınca sanat alanında dünya nelerle uğraşıyor fikir sahibi olabiliyorsunuz. Keyifli okumalar, mutlu yıllar

1-  The Art of Rivalry : Rekabetçi Sanat:  4 Arkadaş,İhanet ve Modern sanatı yenmek-Sebastian Smee

Boston Globe tarafından Pulitzer ödülü alan sanat kritiği Smee, 4 ünlü  sanatsal rekabeti öykülüyor. Pollock ve de  Kooning, Picasso, Matisse, Manet ve Degas, Freud ve Bacon . Picasso’nun Matisse’in tablosuna dart okları fırlatması gibi kitap eğlenceli  anekdotlarla ilerliyor.  Erkek sanatsal egonun çirkinliği ve sonsuz gücünü gün ışığına çıkarıyor.

2-Francis Picabia: Başımız dönüyor. Bu yüzden düşüncelerimiz yön değiştirebilir.

Fransız ressam Francis Picabia’nın eklektik vahşi tarzının hakkını vermek  için  MOMA’daki retrospektifini görmek gerekli . Sergi için yapılan katalogta sanatçının surrealizm, empresyonizm, grafik sanatı, Dada ve daha fazlasını kapsayan 500 görsel yer alıyor.

 

 

3-60’ların gözü Richard Bellamy ve Modern sanatın Dönüşümü – Judith E. Stein

Bu kapsamlı kitap  sanat taciri Dick Bellamy’nin çığır açıcı vizyonunu araştırıyor. Donald Judd, Claes Oldenburg, Dan Flavin ve James Rosenquist gibi isimlere alan açan kişiye etkileyici bir bakış atıyor. 

 

 

4-Sanatta Azaltım ve  Nöroloji  : İki Kültür Arasında Köprü-Eric Kandel

Nobel Ödüllü nörolojist yıllardır sanat ve beyin arasındaki bağlantıları ortaya çıkarıyor. Yazar dikkatini azaltım bir beceri olduğu ve açıklayıcı etkisine yönlendiriyor. En önemli örneği ise  renk, şekil ve ışıkta temel bileşenleri damıtan  Mark Rothko, Dan Flavin. 

 

 

 

5-Siyah Güç Çağında Sanat Müzesi

Bir Yale tarihçisi sivil haklar hareketinden sonra  müzelerin Afro Amerikan sanatçılar birleştiğinde nasıl geriden geldiklerini açıklıyor.  Susan Cahan, Metropolitan’ın 1969’da  komşuları siyah sanatçıları  dahil etmede başarısız oldukları  “ Harlem  on Mind” ve MOMA’da 1984’te  artık klişeleşmiş  göçebe el yapımı işlerle  eşleştirilmiş  Batı’dan ilham alan yüksek sanat  “Primitivism” sergisini inceliyor.

4-book

 

 

6-Resimlerin Öncesi- Douglas Crimp

 Crimp’in 1977’de küratörlüğünü yaptığı efsanevi  “Pictures” sergisi yıllardır öncü bir rol üstlenir. Bu anı New York’un en dillere destan günlerini akla getirir. Crimp,  Merce Cunningham ve Agnes Martin ile karşılaşmalarını detaylı bir şekilde anlatır.AIDS’in yıkımlarından önce  queer sanatçılar  için planladığı sahnede anlattıklarının arasında. Sonuçta kişisel olduğu kadar  kültür tarihinin canlı bir parçası .

 

6-book

 

 

 

7- Chardin ve Rembrandt-Marcel Proust

Marcel Proust bu makaleyi “Kayıp Zamanın İzinde” basılmadan  20 yıl önce yazdı.  Gençliğinde kavrama dayanan eğitime nasıl başladığını  Chardin’in ve Rembrandt’ı çevirirken anlıyoruz. 

 

book-7

 

8-Les Diners de Gala-Salvador Dali

 Adını Dali’nin büyük aşkından alan 1973 tarihli yemek kitabı Tashen tarafından yeniden basıldı. Dali’nin illistürasyonunu yaptığı 136 tariften oluşuyor. Dali , kitapta kalori hesabı yapıyorsanız bu kitabı kapatın uyarısında bulunuyor.

8book

 

 

9- Sanat hakkında  bakmak, konuşmak ve düşünmek -David Salle

David Salle kitapta okunabilir sanat kritikleri yapıyor. Alex Katz, Dana Schut gibi sanatçıların tekniklerine kadar ayrıntılı gözlemlerde bulunuyor.

9-kitap

 

 

10-Sosyal Ortam : Sanatçı yazıları, 2000-2015- Editör Jennifer Liese

Sanatçıların nadiren geleneksel eleştirel forumlarda sesi duyulur. Gazeteler, manifestolarda, bloglarda ve alternatif dergilerde kendi istekleriyle yazarlar. Bu antolojide RISD yazı merkezinin direktörü  Liese 75  sanatçı yazarlardan 75 yazıyı bir araya getiriyor. Tania Bruguera’nın sanatçı hakları üzerine manifestosu. Siyah Dada üzerine Adam Pendleton’un yazısı bunlardan birkaçı. Yazılar prokatif, oyunsu, bilgi içerikli biraz da tuhaf.

 

10-book

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İzlekler Kitap

İzlekler Kitap

ÖNCEKİ YAZI

Yine Heykel Korkusu

SONRAKİ YAZI

Yeni Bir "Çağdaş" Tartışması: Erol Deneç

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*