Uncategorized

Ulusal Yapı Müzesi’nde Yapay Dönüşüm !

Washington’da Ulusal Yapı Müzesi’nde bir milyar plastik balonla bir okyanus yaratıldı ve plaj oluşturuldu. Yapay havuz müze ziyaretçilerinden oldukça ilgi görüyor. Müze, ziyaretçi çekmek amacıyla her yıl eğlence amaçlı farklı etkinlikler düzenliyor. Projeiyi “snarkitecture” adındaki deneysel bir tasarım firması üstlenmiş. Mekana plaj havası verilmesi için de şezlong ve can simitleri yerleştirilmiş. Organizatörlerin yaptığı açıklamaya göre   plastik baloncuklar doğada geri dönüşebilir özellikte. 

yapı müzesi-2

Müzelerin eğlence amaçlı kullanılması gün geçtikçe artan bir trend seyrediyor. Müzeciler bu konuda eleştirel yaklaşsa da müzelerin seyirci çekmesi için bu tip etkinlikler düzenlemek zorunda kalıyorlar. Müzeler zamana ayak uyduran eleştirel ve bireysel bakıştan yoksun bir dönüşüm geçiriyorlar. Yurt dışında bu oldukça yaygın bir uygulama olarak görülürken bizdeki devlet müzelerinde bu tür uygulamalar bu kadar cesaretli değil.  Devlet müzeleri ise yetkesi altında bulundukları resmiyetin uygulayıcısı olmaktan öte sosyal bir tavır geliştiremiyor. İşini seven müze müdürlerinin çabası dışında bürokrasinin müzeyi eğitim amaçlı kullanma bilincine erişmesine biraz daha var. Müzelerin kaynak bulmak için çırpındığı bir dönemde devlet desteği olmadan yaşamak zorunda olan özel müzeler, bu tür faaliyetler yerine nitelikli sergiler ve film gösterimleri, söyleşilerle devlet müzelerinin açığını kapamaya çalışıyor. Özel müzelerin popüler ve gösteri amaçlı uygulamalar konusundaki tavrını zaman gösterecek.  

Müzelerin boş zaman geçirme yerleri olma  algısı günün popüler dinamiklerine yenik düşüyor. Müzelerin birer sosyalleşme mekanları olması elbette önemli; yalnız bu eğlenceye ve boş zamana dönük olunca kapitalist yaşam şeklinin bir parçası olmaktan kurtulamıyor. Müzeler, eğitim ile  farklılıklara saygı duyan çoğulcu bir bakışın yaşama alanlarına dönüşmeli!

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Oyun ve Oyuncağın Sanatta Sunumu- Ceylan Dökmen

SONRAKİ YAZI

Nazan İpşiroğlu'nu Kaybettik

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*