Resim ve Söz

Ülkede susmuşluk

Ülkede hep bir susmuşluk, ses çıkarmamazlık, gelene ağam, gidene paşam mantığı, bilmeden ilim sahibi olma, vb gibi durumlar, kısaca eskilerin deyimiyle sümen altı etme durumları ve sonucunda bugün gelinen nokta.
Kendi alanımızdan örnek verecek olursak, “ressam” ile “resim sanatçısı”nı birbirinden ayıramayan (dolayısıyla resim üretimiyle resim yapıtını da birbirinden ayıramayan), dahası resim sanatçısının “resim eğitmeni” ya da resim eğitmeninin resim sanatçısı olma durumlarının aynı bünyede bir arada olabileceğini (olmuş şeklinde ileri sürülen; Kandinsky, Klee gibiler ise sanat bilimi yaptılar, kuramlar ileri sürdüler; sanatçılık ve eğitimciliklerini bu uğurda kullandılar) düşünecek denli kör kalmış olmak ve farkındalıktan kesin uzaklık (Öyle ki bunların farkında olmamak demek Leonardo da Vinci gibi hemen her ülkede hakkında en az üç beş kitabın bulunduğu bir sanatçıyı bile layıkıyla tanımamak). Durum burada veya yurt dışında yaşayan vatandaşımız da olsa değişmiyor; körlük her yer de körlük.
Kör ise bir göz, öyle de kalmaya devam ediyor ne yazık ki. Yine de meseleyi anlayıp gören (gerekçeleriyle duygusal veya mantıksal olarak) az da olsa güzel insanlar var. Ne mutlu ki varlar… Biz düşünce üreten ve onları tarihe korkusuzca yürekli bir şekilde belge olarak bırakanlar, kuşkusuz o güzel insanlarla daha güçlü olduğumuzu hissediyoruz. Onlar kendilerini biliyorlar ? Hepsine içten sevgi ve saygılarımı yolluyorum.
12 Kasım 2018
Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni,Tekhne Yayınları Genel Yayın Yönetmeni

ÖNCEKİ YAZI

Bir kimsenin yaptıklarının..

SONRAKİ YAZI

Gençlere destek mi olmak istiyorsunuz?

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir