Uncategorized

Spaceliner

Arter, 15 Mayıs–2 Ağustos tarihleri arasında “Spaceliner” başlıklı grup sergisini sunuyor.

 

Küratörlüğünü Barbara Heinrich’in üstlendiği “Spaceliner”, çağdaş desen üretiminin içerdiği biçimsel çeşitliliği sergilemeyi amaçlıyor. 17 sanatçının yer aldığı sergide, desen ve mekân arasındaki ilişkiyi araştıran işlere yer veriliyor. Peter Anders, Sandra Boeschenstein, Pip Culbert, İnci Eviner, Monika Grzymala, Nic Hess, Gözde İlkin, Harry Kramer, Pauline Kraneis, Hans Peter Kuhn, Zilla Leutenegger, Pia Linz, Christiane Löhr, Ulrike Mohr, Jong Oh, Nadja Schöllhammer ve Heike Weber’in katıldığı “Spaceliner”,  çizgi ve desenin yüzeyden özgürleşip mekansallaşmasına ilişkin  farklı yöntem ve yaklaşımları örneklendiren bir sergi olacak.

 

Hans Peter

Hans Peter

1960’lı yıllarda desen kavramının başka sanatsal üretim alanlarına ve mecralara yayılmasıyla beraber, desenle yerleştirme, heykel, video, film, fotoğraf ve çevre sanatı arasında da daha geniş kapsamlı diyaloglar kuruldu. “Spaceliner”, hem desenin epistemolojik niteliklerini hem de başka mecralardaki yorumlanma biçimlerini araştırmayı hedefliyor.

 

“Spaceliner”daki bütün işler temelinde desenin yer aldığı bir düşünme biçiminden besleniyorlar. Bu yaklaşım, ortaya çıkan sanatsal üretimi diğer mekânsal yerleştirmelerden farklı kılıyor. Bu fark malzeme seçimi ve kullanımında gözlemlenebildiği gibi, özellikle işlerin grafik yoğunluğunda ve çizgilerin mekâna yerleştirilişinde ortaya çıkıyor. “Spaceliner”da yer alan işlerin harekete dayalı yönleri onları kavrayışımızda merkezi bir öneme sahiptir. Hareket unsuru, imgenin mekânsal varlığı ve bizlerin uzam içindeki gerçek deneyimi arasındaki gerilime ilişkin bir söylem oluşmasına imkan verir.

 

Hary Kramer

Hary Kramer

/column]

Monika Grzymala

Monika Grzymala

 

15 Mayıs’tan itibaren izlenebilecek olan sergide Arter’in mimari/fiziksel mekânı, üretilen imgeler için bir “sınır” işlevi görecek. Böylelikle, duvarları, yerleri ve pencereleri tanımlayan çizgiler sergide yer alan işlerde yankılanırken, işler de kendi yankılarını sergilendikleri mekânda bulacaklar. “Spaceliner”daki işlerin üretiminde kullanılan malzemelerin ve tekniklerin çeşitliliği, desen üretiminin çok yönlü niteliğinin altını çizecek.

 

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Mardin Bienali Kaldığı Yerden

SONRAKİ YAZI

Hayatımızı Kuşatan 3 T- Cihan Becan

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*