Uncategorized

Serma Germaner’in Ardından…

Serma Germaner Hoca’yı kaybettik. Mimar Sinan Üniversitesi  Sanat Tarihi bölümünün duayenlerinden Semra Hoca, ardında ufuk açıcı yayınlar ve onun ilhamıyla yoluna devam edecek öğrenciler bıraktı. Sanat Tarihi yazınında sanatçı- yazar geleneğini kırıp bir bilim kadını  disipliniyle araştırmalarını çalışmalarına konu edinen modern anlamda sanat tarihi yazmının Türkiye’de başlatan isimdi diyebiliriz kendisi için.  Mütevazi kişiliği yardımseverliği ve mesleğini aşkla yapan güzel bir insan olduğu yakından tanıyanların arkasından söylediği güzel sözler olarak hafızalarda kaldı. Sevgili hocamızı uğurlarken veda sözcükleri kifayetsiz kalsa da ….

 

Doç. Dr. Nermin Saybaşılı: Semra Germaner, şevklendirici ve özgürleştirici hocalık, derin araştırmacılık, hakkaniyetli ve adaletli yöneticilik gibi Türkiye akademik ortamında nadir bulunan pek çok vasfı kendinde özenle barındıran çok değerli bir hoca ve akademisyendi.

Özalp Birol: Bu sabah, çok değerli bilim insanı Prof. Dr. Semra Germaner hanımefendinin ebedi aleme intikal ettiğini öğrendik. Özellikle, Batı Sanatı, XX.Yüzyıl Sanatı, Batılılaşma Dönemi Türk Sanatı konularında yaptığı çalışmalarla ve yetiştirdiği değerli öğrencileriyle, her zaman sevgiyle ve saygıyla anılacaktır. Semra Germaner’e Allah’tan rahmet diliyorum, nur içinde yatsın, mekânı Cennet olsun.

Hadiye Cangökçe : Sanatın en güzel tarihçisi Semra Germaner’i kaybettik… Dünyadan bir kelebek daha uçup gitti…

Cem Erciyes: Sanat tarihinin başı sağolsun…

serma germaner kitabı

Ekşisözlük: ”Mimar Sinan Üniversitesi sanat tarihi bölümü, bölüm başkanıdır. mükemmel bi hocadır. dersleri iple çekilir, hoca kaprisi olmayan, öğrencinin yanında bir insandır. bölümü anlamlı kılan bikaç hoca içerisinde benim listemde ilk sırada yer alır. mimar sinan da resim eğitimi aldıktan sonra fransa da sanat tarihi okumuştur.”

Nazlı Pektaş: Işıklar içinde uyu sevgili hocam. 
Prof Dr. Semra Germaner’i kaybettik…

İlkay Aydın: Sevgili Hocamız, dersini almaktan kendisini tanımaktan gurur duyduğum Prof. Semra Germaner’i kaybettik… Çok çok üzüldüm allah rahmet eylesin…

Ferhat Özgür: Semra Germaner’in boşluğu dolmayacak.  Hepimizin başı sağolsun.

Nilgün Yüksel: Çok üzgünüm. Başımız Sağolsun.

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

İlk Yarının Geride Kalanları

SONRAKİ YAZI

Halil Akdeniz'in Kültür İmlerine Göstergebilimsel Bakış

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*