Resim ve Söz

Resim ve Yazı

İnsanımız kapısından dışarısını çok düşünmeyen, yazık ki demokrasinin olmadığı bir yerde demokratik haklarını da öğrenememiş, dolayısıyla kolluk kuvvetlerinden korkan, hep kişisel çıkarını önde tutan, bir türlü toplumsallaşamayan, basit tepkileri bile vermesini bilmeyen veya o da son yıllarda sadece sosyal medya mecralarında yazan, eğitim kalitesi düşük bıraktırılmış, gelenek göreneklerin baskısı altında ezilen bir kitle. Şimdi böyle bir kitle son yıllarda bakkala bile gitmeyeceğim insanlar tarafından nasıl da oyuncağa döndürüldü görüyoruz. Ancak diğer taraftan ülkenin Ankara’dan bu tarafa bölümünde, -diğer tarafta da bu yönde özenti çok fazla-pahalı maldan geçmiyor, herkes bir giydiğini bir daha giymiyor, bir yediğini bir daha yemiyor; böyle de bir durum söz konusu. Bir tarafta dolu dolu malı götüren ahlaksızlar, diğer tarafta ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünenler. Ben kendimi bildim bileli bu durum, mağazanın içinde hep böyle, vitrin ise sıkça değişmekte;- örneğin günümüzde bir fabrika dört beş kere açabiliyor, şaşa için, çok komik bir durum- gösteri toplumuna uygun şekilde.
Tüm dünyaya bir sahte oluş, bir kalitesizlik çöktü. Ancak kalitesizliğin yoğun olduğu ülkelerde o kalitesizlik çok daha belirgin bir hal aldı. Ancak Türkiye için durum hep aynıydı, iş utanmaz ve arsız şekilde saman üstüne çıktı sadece.
Eee bir insanda da toplumda da samimiyet olması gerek, olmayınca böyle oluyor. Onlarca yıldır kendini hiç yenileyemeyen bir toplumun bu başına gelenler kaçınılmaz ne yazık ki. Kafayı ve kalbi aynı anda kullanamazsan bunlar başına gelir. En tuhafı da öyle bir Türkiye kitlesi var ki, başına gelenlerden hiç ders almaz, işte işin bu tarafı bilimsel açıdan mutlaka incelenmeli… Artık ne yazık ki eğleniyorum bunları yazarken, çünkü bu anlatılanların dışında sayıyorum kendimi ve topluma karşı görevlerini fazlasıyla yerine getirdiğim için benim gönlüm rahat. İşte herkes bu noktada kendini sorgulasın, bakalım durumu ne..?
Özkan Eroğlu
28 Temmuz 2021
Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni,Tekhne Yayınları Genel Yayın Yönetmeni

ÖNCEKİ YAZI

Resim ve Söz

SONRAKİ YAZI

Resim ve Yazı

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir