İzlekler Dergi

Posta Sanatı-Şinasi Güneş

Bir gün postacı kapımı çaldı. Elinde bir davetiye olduğunu, postacılar gecesine gelip gelemeyeceğimi sordu. Postacı son zamanlarda heyecanlı bir halde kapıdaki posta kutusuna değil de evin kapısına kadar onca katı çıkıp postayı iletiyordu.”

Ruggera Maggi-İtalya

Ruggera Maggi-İtalya

Sanatçı Şinasi Güneş, bir deney, dışavurum, işbirliği, iletişim, özgürlük ve eğlence sanatı, yaratıcı olan herkesin katılabileceği uluslararası bir ağ olan Posta Sanatı’nı Türk sanat ortamında yaygınlaştırmak için 2000’li yılların başından bu yana çaba gösteriyor.

Estetik vurguyu ön plana çıkaran ya da mesaj ağırlıklı politik söylemleri bünyesinde barındıran Posta Sanatı, bireysel ya da grup faaliyeti olarak tarihe eklemleniyor. Bu eklenimler artık bir Posta Sanatı tarihinin oluşturulmasını zorunlu kılıyor.

Alfabeto Proxecto

Alfabeto Proxecto

Bu süreçte en nitelikli katkıyı daha önce “Yolculuklar”, “New York ve Sakız”, “Sokak Sanatı” isimli kitapları çıkarmış olan sanatçı Şinasi Güneş, hazırladığı ” Posta Sanatı ” isimli kitapla gerçekleştiriyor. “Gözetleme”, “Kadın ve Ekoloji”, “Küresel Isınma”, “Fundamentalizm”,  “Evsizler”, “Çingeneler” gibi Posta Sanatı (Mail Art) çevrelerinde geniş yankı uyandıran projeler yürüten Güneş; görsel şölen öğelerini, onların yaratıcılarını ve yorumlarını tarihsel seyrinde objektif bir tutumla okuyucuya sunuyor. Uluslararası ortamda faal olan sanatçıların katkılarıyla geniş bir yorum perspektifine sahip olan bu yayın, Posta Sanatı’nın deşifresine davetiye çıkarıyor. Tanıtım yazılarının da yer aldığı yayın, odak noktasına sanat icracılarını yerleştiriyor.

Bu yayında yer alan bir kaç posta sanatçısına değinirsek eğer;
“Ray Johnson”, “Ruud Janssen”, “Henning Mittendorf”, “ Ryosuke Cohen”, “Anna Banana”, “ Clemente Padin”, “Guy Bleus “, “Daniel Daligand”, “Denis Charmot”, “Dmitry Babenko” ve” Rod Summers” …

Şinasi Güneş’in editörlüğünde “Posta Sanatı” kitabı; alternatif bir sanatın tarihini, bu tarihi oluşturan sanatçıların yazılarını, bazı posta sanatı projelerini, konseptlerini okuyucuyla buluşturuyor. Posta Sanatı’nı tanıtıcı rehber niteliğindeki yayın Türkiye’de yapılmış olan ilk kitap olma özelliğini taşıyor. İçeriğinin zenginliği ile ivme kazanan Posta Sanatı niteliksel açıdan temel bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kitabın Künyesi

ARTES YAYINLARI: 6
Sanat Kitapları: 3

Basım Tarihi: Şubat 2015

ISBN: 978-605-5664-04-6

Posta Sanatı

Evrim Sekmen

Evrim Sekmen

ÖNCEKİ YAZI

Yusuf Katipoğlu "Bugün Deniz Galaş ’ ile Galeri Diani’de

SONRAKİ YAZI

Sanatı Sanat Yapan Bütünün Gözetilmesi-Özkan Eroğlu

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*