Uncategorized

Nazan İpşiroğlu’nu Kaybettik

 

Nazan İpşiroğlu 24 Ağustos 2015 tarihinde hayatını kaybetti. Sanat alanında yaptığı derinlikli çalışmalar ve sanat yazarlığı, güncel olaylara karşı duyduğu tavrı aktivist bir ruhla ve heyecanla yaşayan zamansız ve hep genç zihinlerden Nazan İpşiroğlu kuşağının ilerici isimlerindendi.

Batı Müziği, felsefe ve sanat tarihi eğitimi alan Nazan İpşiroğlu 1923 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde felsefe ve sanat tarihi okudu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda piyano, Freiburg Yüksek Müzik Okulu’nda çembalo ve oda müziği eğitimi gördü. Çalışmalarını eşi Mazhar Şevket İpşiroğlu ile birlikte sürdürdü. 70’li yıllarda, bizde pek tanınmayan bir çalgı olan çembaloyu ve barok müziği tanıtmak için, kendisinin de kurucuları arasında bulunduğu ‘İstanbul Barok Müzik Topluluğu’nda çalışmaya başladı. Yirmi yılı aşkın bir süre, oda müziği konserleri verdi. 
Son yıllarda çağımızın önemli sorunlarından biri olan sanatların sınırlaraşırılığı ve sanatlararası etkileşim üzerinde çalıştı. 

 

nazanipşiroğlu        nazanipsuroglukitap3                                                                                                                               nazan ipşiroğlu kitabı

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Ulusal Yapı Müzesi'nde Yapay Dönüşüm !

SONRAKİ YAZI

Türkiye Resim Sanatı'nı Yeniden Okumak-Evrim Sekmen

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*