Uncategorized

Muhalif Çinli Sanatçı Ai Weiwei Yasaklara Rağmen Devam…

Ai Weiwei  Çin’e şiddetli bir dönüş yaptı. Muhalif sanatçı 4 tane kişisel sergi yapmıştı ve 2011’de  sergi yasaklanmış ve sanatçı tutuklanmıştı. Gerçek şu ki Haziran’da  açılan sergisine olan izin Ai dahil herkesi şaşırttı. “Ben birkaç gösteri planlamıştım. Bu adamın  Çin’de bir  gösterisi var şeklinde birçok insan farkında. İlk açılışını  yapacağından emin değildim”

Ai-Weiwei-installation-15

Sergi organizasyonunun ilk adımı Ai’nin durumunu çözmek için adım atmak olmuş ama onlar kısa bir rahatlama geçirmişler. Ai’nin danışmanı John Tancock “ Karar verme süreci belirsizdi. Ben yetkililerin  şimdi veya daha sonra çözülecek bir durum olduğunu anlamalarını sağlamaya çalıştım’dedi.   

A,i iyimser olduğunu söylüyor. ” Çin,  baskıcı  olmasına rağmen hukuk kuralları çerçevesinde daha düzeyli bir toplum olmaya çalışıyor. Seyahat izninin olup olmayacağı konusunda ise belirsizlik olduğunu pasaportumu almaya bir adım daha attık ama bu bir hedef değil. Pasaportsuz ben hala bir sanatçıyım ve interneti iletişim kurmak için kullanabiliyorum.”

Buzlar çözülüyor.   Kültürel doğruluk talepleri ve bozulmaya karşı yürtülen Başkan Xi Jinping’in kampanyaları ekseninde  Çin daha tedbirli oluyor. Özel Çin Medyası Ai’den online söz ediyor ama  basılı yayında defakto karartma devam ediyor. Global Times Komunist Parti’nin bir sözcüsü Ai’nin dönüşüyle ilgili yayında  sanatçının   toplumu memnun eden,  politikadan sakınan bir  sanat yapmak için  bir fırsatı olduğu çağrısını yapıyor.

AM-Ai-Weiwei-bicycles-Taiwan-Absent-TFAM-02

1997’de Çin Sanat ve Arşiv Evinde Ai’nin işbirliğiyle yapılan  Hollandalı Küratör Hans van Dijk’e adanmış sergiden  500 sanatçının ismi arasından Ai’nin isminin çıkarılması tartışma başlatmıştı. A, i eserlerini protesto etmek için sergiden çekmişti. 2011’de son dakikada ismi çıkarılmıştı .

Ai’nin sosyal medyayı üretken kullanımının resmi rahatsızlığı sanatında olduğu kadar internet özgürlüğünü savunması ve 2008’de Wenchuan depreminde 5205 öğrencinin ölümündeki yasla birlikte 3 Nisan 2011’de tutuklanmasıyla doruğa ulaştı. 81 gün sonra bırakıldı. 2.4 million dolar cezalandırıldı ve pasaportuna el kondu. “Bırakıldıktan sonra 4 yıl geçti ama durumum normale dönmedi. İsmim internette aranamadı hakkımdaki makaleler çirkin ve okumak istenmeyecek şeylerdi.”

Ai, her zaman biraz Çin’in ayrıksı figürü olmuştur.  Sanat tarihçi Lee Ambrozy , “  Batı ile etkileşimleri düşmanca düşünceler beslenmesine neden oldu.    Birçokları işlerinin meselesi  olarak görmedikleri  “Konuşma özgürlüğünün “sınırları ve otoritelerle ilişki kurmanın doğru yolun ne olduğuna dair  duygusal düşüncüleri derinden devam ettirmesiyle sanatçılar birbirlerinden farklı görüşler benimserler.

Birçok Çinli Galeri tutuklanmadan önce Ai ile çalışmak için isteksizlerdi.  Onun alıkonulmasından sonra  sadece resmi zorluklarla karşılaşma korkusuna  bağlı olarak bu durum değişti. 

2011'de Tate Modern'de düzenlenen sunflower enstalasyonundan...

2011’de Tate Modern’de düzenlenen sunflower enstalasyonundan…

Çin’in en ünlü sanatçısının ülkeye dönüşü yerel galeriler için önemliydi. Ai’nin işi Çin muhtevasında farklı anlamlara geliyordu.  Kendi ülkemde sanatımı  göstermek iyidir. Sanatçıların ve diğer insanların  eleştirileriyle burada yüzleşebilirim. Gerçeğin puzzle’ının bir parçası geri dönüyor.  

Çin’de açıkça dışarıda yaptığı etkiden daha fazla anlama gelir der John Tancock. Çin’de Ai Weiwei eleştirileri birçoğu için en azından sanat dünyası için her zaman onun yarattığı işler Batı pazarı içindir.  Ama bu durumun yanlış okumasıdır. Şimdi halkın kendi işlerini görmesi için bir şansı var. Güncel işleri  Çin tarihine ve toplumuna refere eder. Onlar dışarıda olsalardı tamamen farklı bir tınlama olurdu diyip ekliyor Tancock,  Ai, hiç şüphesiz bu boyutu kabul ediyor.

Ai, Çin’de tamamen haklarını almamış olsa da ön şartlar devam ediyor. Film  yönetmeni Zhang Yimou, Rock star Cui Jian ve Ai’nin babası Ai Qing gibi ülkenin ilerici kültürel figürleri yıllar sonra yasaklandıktan sonra tekrar ortaya çıktılar.  

 Ai, Eylül’de Royal Academy’deki sergisi için  Londra’ya gidebilmek için izin alabilecek.

 

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Sanat Yaratıcı Sanat-Özkan Eroğlu ile Görüşmeler

SONRAKİ YAZI

Nicolas Bourriaud'nun Görevden Alınma Nedeni Belli Oldu !

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*