Uncategorized

MOMA’DAN BJÖRK ELEŞTİRİSİNE CEVAP

MOMA’nın 20 yıllık direktörü Glen Lowry   geçen yıl Magritte, Matisse, Sigmar Polke and Lygia Clark gibi sergilerinin anketlerde oldukça modern bulunduğunu söyledi. Müze, Lowry’nin zamanında 1.3 milyon ziyaretçiye ulaştı. Lowry’nin bu başarısına karşılık sanat kritikleri Lowry’i megaloman ve çapkın buluyorlar.

 

Björk

Björk

 

Çekirdek Seyirciyi Göz Ardı Etmek

 

İzlandalı pop şarkıcısı Björk’ün sergisi bu yılın önemli olayları arasındaydı. Sanat yazarları  Müzenin Björk seçiminin turistik bir faaliyet olarak yorumluyorlar. New York Times muhabiri Roberta Smith müzenin çekirdek ziyaretçisinin göz ardı edildiğini söyleyerek seçimi eleştiriyor. Ona göre küratöryal bir gevşeklik yapılmıştır. Kısa bir sessizlikten sonra müze yönetimi eleştirileri cevaplandırdı.

 

Kimsenin Björk sergisine  meydan okumadığı için mutluydum. Sanatçılar onu seviyor. Sorun biz yapılmış bir şov yapmadık. Biz bu şovları daha iyi yapmak için bir yol bulma ihtiyacı içindeydik. Yönetim kurulu üyelerinden bir kişi güvenli oynamak istemediklerini bu serginin tarihlerinin bir parçası olduğunu iletti. Diğer bir üye onlar sadece personele ve Glenn’e güveniyorlar elbette biz bir risk aldık bu bizim DNA’larımızda var. Biz muhteşem bir Björk şovu mu yaptık. Hayır? Bir Björk şovu mu yaptık ? Evet.

 

 

Lowry Barr’ın erken vizyonlarından bahsederek biz asla bir klüp olarak kurulmadık. Barr bir müze hem popüler hem de popülist olmalıdır derdi. Elbette 80 yıl önce daha küçük bir toplum vardı. Barr’da benzeri problemler yaşadı. Amerikalı müze direktörü sözlerine siz asla elitist olamazsınız diye devam ediyor.  Toplumuzu müzelerde açık kalmasını ve orada bulunma nedenlerinin geçerli olmasını isterler. MOMA modern sanatın ilerleyen bir ışığıdır. Onun popülaritesini devam ettirmeyi amaçlar.

 

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Odtü Üstün Hizmet Ödülü Özgen Acar'a

SONRAKİ YAZI

Whitney Müzesi Direktörü ile Müze Turu

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*