Uncategorized

Mardin Bienali Kaldığı Yerden

MİTOLOJİLER

 

3.Mardin Bienali

Mardin Sinema Derneği tarafından düzenlenen ve bu yıl ‘Mitolojiler’ başlığı ile 15 Mayıs’ta sanatseverlerle buluşan 3. Mardin Bienali 15 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Genel

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mardin Bienali’nin kavramsal çerçevesi Ali Artun’a referansla oluşturuldu. ‘Mitolojiler’ başlığı altında konsepti belirlenen 3.Mardin Bieanali’nin önemli özelliği, bu yıl herhangi bir küratörün tayin edilmemesi onun yerine geniş bir kadroyla Mardinlilerin de etkin rol oynayarak yapılıyor.

3. Mardin Bienali’nde, kolektif bir anlayışla yapılacak organizasyon aralarında Döne Otyam, Ferhat Özgür, Fırat Arapoğlu, Mehmet Baran, Sait Tunç, Mesut Alp, Fikret Atay, Hakan Irmak, Ferhat Satıcı, Hülya Özdemir, Claudia Segura Campins,Canan Budak, Can Bulgu’nunda bulunduğu, katkı sunmak isteyen geniş bir gönüllü grup tarafından düzenleniyor.

Mardin, Mısır’dan Hindistan’a kadar uzanan antik uygarlıklar coğrafyasının merkezinde kurulmuş. Yüzyıllardır beslenmiş olduğu sembolik dünyanın, ikonlar ve mitler evreninin, sanat ve edebiyatın izlerini koruyor. Bu izler Mardin’in etnografik ve mimari mirası kadar,Mardinlilerin gündelik hayatında, bu hayatın yaşandığı mekanlarda da sürüyor. Evlerde,dükkanlarda, atölyelerde birikmiş olan tılsımlar, muskalar, ikonlar, ziynetler, giysiler, kitaplar, resimler, fotoğraflar, kap-kacak, bardak-tabak, halı-kilim vb nesneler Mardin’in bir tür nadireler kabinesini oluşturuyor. Kent, bu anlamda her nesnenin birbiriyle gizemli ilişkiler kurduğu, dile gelmeyen mitler yazdığı özel ‘müze’lerden oluşuyor. Bu müzelerde antikalarla sıradan eşyalar ve bunların işaret ettiği farklı zamanlar birbirlerini anlamlandırıyor. Bu tür hayal dünyalarına, bir bıçak bileycisinin tezgahında da rastlıyorsunuz, bir bakırcıda da, güvercincide de, kilisede de ve tabii evlerin derinliklerinde de. İşte 3. Mardin Bienali, büyüsü bozulmuş nadireler kabinesini yeniden şiirselleştirmeyi öneriyor. Sanatçıları onların hafızasını keşfetmeye, mitolojisini yazmaya çağırıyor. Dolayısıyla Bienal mekanları deyim yerindeyse organik bir biçimde, bir anlamda hayatların şiirselleştiği ve bir takım tümel ve tikel mitoljilerin kurulduğu bir anlamı işaret ediyor.

Alban Muja Bienali

Alban Muja

Bienal, Mardinlilerin çoğunlukta olduğu, esnek bir grup tarafından kolektif olarak düzenlenecek. Bu grup içinde “esnaf ve sanatkar”lar da yer alıyor. Böylece bienal, bir küratörün, pek de tanımadığı bir yerde, hem serginin ne olacağına, hem kimi nasıl sergileyeceğine tek başına hükmettiği egemen bienal modelini sorgulayan karşı bir alternatif öneriyor. Kültürel bir atmosferin bir sergi dekoruna indirgenmesine, yerli halkın onlara dayatılan bir sergiyle aidiyetlerinin kurulmasına, yani Mardin’in otokrat bir küratöryel tasarımla markalandırılmasına karşı çıkıyor. Doğal olarak sergilenecek işlerin hepsi Mardin ve bienalin temasını oluşturan “mitolojiler”le ilgili. Ayrıca bienalin bir Mardin şöleni gibi, işbirliğinin temel alındığı bir zeminde yaşanması düşünülmekte. Bu tür bir bienal kuşkusuz, önceden kentlerindeki bir sanat olayına yabancılaştırılan yerel halk kadar, bienali ziyaret edecek izleyiciler için de çok daha çekici olacaktır. Mardin Bienali’ne çağrılan sanatçıların bu kenti yaşayarak, onun eşsiz hayal dünyasıyla kaynaşma şansını bulmaları, bienalin yarattığı diğer bir deneyim alanı oluşturuyor.

 

Babak Kazemi, 3. Mardin Bienali, Şirin ile Ferhat (1)

Babak Kazemi,Şirin ile Ferhat

Mor Efrem Manastırı, Alman Karargahı, Keldani Kilisesi, Mardin Müzesi, Videoist , Açık Hava Sineması (Cun Cinema), Mardin Çarşısı gibi mekanlarda gerçekleşecek .

Deniz Aktaş Buluntu Fotoğraflar

Deniz Aktaş Buluntu Fotoğraflar

Ahmet Elhan// Aikaterini Gegisian// Alban Muja// Ani Setyan// Antonio Cosentino// Aysel

Alver// Babak Kazemi// Canan Budak //Claire Hooper// David Blandy// Deniz Aktaş// Dilan

Bozyel// Dilara Akay// Eda Gecikmez// Elena Bajo// Erick Beltrán// Ethem Erkan//Evrim

Kavcar// Fani Zguro// Fırat Engin// Gabi Yerli// Hakan Kırdar //Halil Altındere// Haris

Epaminonda// Iratxe Jaio & Klaas Van Gorkum //Işıl Eğrikavuk-Jozef Erçevik Amado// İbrahim

Ayhan// Iman Issa // Isabel Rocamora// Juan Del Gado// Khaled Hafez// Krassimir Terziev//

Lena Von Lapschina//Mehtap Baydu// Melih Apa// Mesut Alp//Metin Ezilmez //Miquel

Garcia// Mike Berg// Murat Akagündüz //Murat Germen// Mürüvvet Türkyılmaz// Nadi

Güler// Necla Rüzgar// Nezir Akkul //Nooshin Farhid// Oriol Vilanova// Özlem Günyol-

Mustafa Kunt// Pedro Torres// Romain Kronenberg// Sait Tunç// Stuart Brisley //Şefik

Özcan// Thierry Payet// Ursula Mayer //Yavuz Tanyeli //Yaygara

 

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Kenya ve Costa Rica Venedik Bienali'nden Çekildi !

SONRAKİ YAZI

Spaceliner

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*