Uncategorized

Louvre ve Guggenheim’daki Modern Kölelik

Abu Dabi’de inşa edilen Louvre ve Guggenheim müzesinin şubeleri küreselleşmenin ve kültür inşasının milyon dolarlık bütçelerle her yerde her şeyi yapabileceğinin en açık göstergesi niteliğinde.    Saadiyat adasında yapılacak  sanat merkezlerine  1.3 milyon dolarlık yatırım yapılıyor. Chirac, yapılan bu projenin kültüre ulaşma anlamında bir eşitlik sağlayacağını söyledi.

Yıllar geçti ve  projede  çalışan işçilere yapılan sömürü insan hakları izleme kurulunu harekete geçirdi.   İnsan Hakları izleme kurulu Saadiyat adasındaki projeyi adada çalışan işçilere yapılan sömürü nedeniyle üç adet rapor yayınladı. Raporda greve gitmek isteyen işçilerin kovulması gibi detaylar yer aldı. Ayrıca raporda projede çalışan işçilerin maaşlarına ve pasaportlarına el konulduğu, kötü koşullarda konakladıkları , grevin yasaklandığı belirtildi. Kamplarda kalan işçiler çok zorluk çekiyorlar. Banyolar dezenfekte edilmeden 20 kişi kullanıyor. Kanalizasyon girişten dışarıda ve market ise çok kötü durumda. İşe alımda söyledikleri rakamların altında para alıyorlar. Bu parada işe girmek için göçmenlerin ödedikleri kanun dışı işe girme ödeneklerini ancak karşılıyor.

Guggenheim ve New York University ve Louvre projede yapılan insan hakları ihlalini geniş bir şekilde eleştirdiler. Körfez ülkelerinde bu büyük projenin inşa edilmesi hakları çiğnenen büyük çoğunlukta olan  göçmen işçilere bağlı. Bu merkezler para uğruna sonsuz bir köle ticaretinin ve sömürüsüne katılıyorlar. Bu kurumlar bunu kabul etmede gönülsüz de olsa modern kölelik ağının bir parçası olarak hatırlanacaklar.

 

 

Kaynak-http://uisio.com/modern-slavery-in-the-construction-of-louvre-and-guggenheim-in-uae/

 

 

 

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

34. İstanbul Film Festivali Törenleri İptal Edildi

SONRAKİ YAZI

Ressamları Anlatan Filmler İstanbul Modern'de

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*