Uncategorized

İzlekler Eylül Ajandası

akbank sanat

Dünyadan Büyük

 Louise Burgeois

Akbank Sanat

 1 Eylül-28 Kasım 2015

 20. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından Louise Bourgeois’nın yapıtlarından oluşan “Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük” (Louise Bourgeois: Larger Than Life) isimli sergisi Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek. Kadınlık olgusunu sanatının belkemiği yapmış, ilginç özyaşam öyküsünü sanatını oluştururken ana kaynak olarak kullanmış, 35 yıla yakın bir süre içinden geçtiği psikanaliz seanslarının verilerini yapıtlarında işlemiş Bourgeois tüm bu özellikleriyle feminist sanatın belkemiği denebilecek bir konumdaydı. Bununla birlikte sanatı bellek, kimlik, beden, aidiyet, mekan, anımsama, unutuş, tekinsizlik gibi konuları enine boyuna kuşatıyordu.

Bienal Mekanı: Troçki Müzesi

Bienal Mekanı: Troçki Müzesi

İstanbul Bienali 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 14. İstanbul Bienali, “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori” başlığıyla 5 Eylül’de kapılarını açıyor.

Carolyn Christov-Bakargiev tarafından bir dizi işbirliği içerisinde şekillenen bienalde; Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’dan 80’in üzerinde katılımcının 1.500’e yakın eseri iki ay boyunca şehrin farklı noktalarında görücüye çıkacak. Boğaz’ın Avrupa ve Anadolu yakasını içine alan 30’un üzerinde mekânda gezilebilecek “Tuzlu Su” müzelerinin yanı sıra tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, okullar ve özel konutlar gibi kara ve su üzerindeki geçici alanlara yerleşecek. Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen ve geçen bienalde olduğu gibi bu sene de ücretsiz gezilecek İstanbul Bienali 1 Kasım’a kadar devam edecek.

Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori. 14. İstanbul Bienali çizginin nerede çekileceğini, nerede geri çekilmek gerektiğini, nelerden faydalanılabileceğini ve neyin öne çıkarılabileceğini aramak üzere yola çıkıyor. Bienal bunu  ‘açık bir denizde, yüzey düzken parmak uçlarıyla, derinlere inildiğinde, katlanmış kodlama katlarını açmadan’ yapıyor. Bu uluslararası sanat sergisi, elliden fazla görsel sanatçının yeni işlerinin yanı sıra, içlerinde denizbilimci ve nörobilimcilerin de bulunduğu farklı alanlardan profesyonellere yer veriyor. Boğaziçi ekseninde şehrin geneline yayılan sergi, şiirsel ve siyasi olarak dünyayı şekillendiren ve dönüştüren, görünen ve görünmeyen farklı dalga sıklığı ve biçimlerini, su akıntıları ve yoğunluklarını ele alıyor. Sanatla ve sanat aracılığıyla yas tutuyor, hatırlıyor, kınıyor, iyileşmeye çalışıyoruz. Kendimizi formdan giderek zenginleşen yaşama yansıyan neşe ve canlılık ihtimaline adıyoruz.” (Christov-Bakargiev)

ssm

 Zero

 Sakıp Sabancı Müzesi

 1 Eylül-10 Ekim 2015

 S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank Sanat’ın işbirliğiyle 20. yüzyılın en büyük uluslararası sanat ağı olan ZERO sanat akımının dinamik ve yenilikçi ruhuna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. II. Dünya Savaşı sonrasının durağan ve olumsuz atmosferinde “sanat sıfırdan başlamalıdır” prensibiyle 1957 senesinde Düsseldorf’ta doğan ZERO akımı, ismini bir roketin kalkışından önceki geri sayımdan alıyor. Geleneksel sanat anlayışını sıfırlayarak aydınlık ve şeffaflık dolu yepyeni bir dünya vaadiyle yola çıkan ZERO, kuruluşundan seneler sonra bugün de geçerliliğini ve dinamizmini korumaya devam ediyor.

Aktif olduğu 1950 ve 60’lı yıllar sırasında sınırları yıkarak farklı ülkelerdeki sanatçılar tarafından uluslararası çapta benimsenen ZERO akımına odaklanan ve S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi için özel olarak tasarlanan sergi, hareketin öncüleri Heinz Mack, Otto Piene, Günther Uecker’in eserlerinin yanında akıma ilham vermiş ve katkıda bulunmuş 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Yves Klein, Piero Manzoni ve Lucio Fontana’nın eserlerini bir araya getiriyor. Sergi, farklı teknik ve malzemelerle üretilmiş geniş bir eser seçkisi ile Türkiye’deki sanatseverleri ZERO akımıyla buluşturuyor.

 

Bozluart

Server Demirtaş

Zaman Makineleri

 Server Demirtaş

 Bozlu Art Project, Nişantaşı

 3 Eylül-17 Ekim 2015

 

Heykelden yola çıkarak, makine estetiği ile kavramsal sorgulamaları bir araya getiren Server Demirtaş’ın son dönemde gerçekleştirdiği kinetik heykellerinin yer aldığı sergi, insan bedeninden hareketle, makine ve insan arasındaki şiirsel diyaloğa vurgu yapıyor. ‘Evvel Zaman Makinesi’ isimli sergi, düşünen, çalışan ve üreten bir makine olarak ironik bir dille ele alınan insan bedeni ile makinenin doğasına aykırı insani duyguların karşıtlığını irdelerken, Demirtaş’ın heykellerini üretirken kullandığı tekniğe de dikkat çekmeyi amaçlıyor.

basimmagdy

Basim Magdy

Unutmayı Reddedenler

 Besim Magdy

artSümer

5 Eylül-17 Ekim 2015

 

1997’de Mısır’da doğan sanatçı Basim Magdy işlerinde çizim, resim, animasyon, enstalasyon, heykel, baskı, film ve ses gibi farklı araçlar kullanır. Özellikle kurguyla gerçeklik arasındaki alan ve bu alanın bilim, tarih, küresel kültür ve bilginin dağıtımı üzerindeki etkilerini irdeleyen anlatısal yapıların yaratımıyla ilgilenir. 2012 yılında artSümer’de kişisel sergisi gerçekleşen Basim Magdy 2014 yılında 13. Istanbul Bienalinde yer almıştı. Eylül 2015’te “Unutmayı Reddedenler” başlıklı sergisinde en son filmi “Yalnızlıklarından Çıkmaya Çalışan Maymunların Günlük Alışkanlıkları”nın yanı sıra son fotoğraf serisi gösterilecektir. 

11866243_1047387021939358_4370088810308375210_n

Seza Paker

Absent

Seza Paker

 Galerist

1  Eylül- 3 Ekim 2015

 

Seza Paker, bir zaman tüneli fikri üzerinden kurguladığı sergide, zamanın insan algısı üzerinde yarattığı etki aracılığıyla kişinin zaman, mekan ve uzam karşısında maruz kaldığı anları sorunsallaştırır. Çoğulcu üslubuyla bilinen Paker, video ve ses yerleştirmeleri ile kolajlara yer verdiği sergi mekanını farklı zaman dilimleri arasında geçişken ve akışkan bir alana dönüştürür.  Sergiye adını veren  19. yy’da  çoğunlukla sanatçıların kullandığı içki olan Absinthe, kişilere kişilere bir hayal dünyasının kapılarını aralar ve onların algılarını açarak içinde bulundukları zamanın dışına çıkarır. Sergi, ziyaretçileri benzeri  bir  zihinsel etkiyle  kurgulanmış. Galerinin bulunduğu Meşrutiyet Caddesi bu kurgunun çıkış ve temel noktasını oluşturuyor.

Hayv Kahraman Hameeha Harameeha

Hayv Kahraman Hameeha Harameeha

 

Minör Kahramanlıklar

 

Küratör: Nat Muller

Sanatçılar:
Burçak Bingöl (TR)
Extramücadele (TR)
Hayv Kahraman (USA/IQ)
Aisha Khalid (PK)
Azade Köker (TR)
Femmy Otten (NL)
Imran Qureshi (PK)

 

Galeri Zilberman

 Sergi, İslam minyatür sanatından ilham alıyor. Babür ve Osmanlı saray hayatlarından Pers mitolojisine, minyatürler çoğunlukla hükümdarları, destansı savaş ve hikayeleri ve büyülü dünyaları resmederdi. Büyük kişiliklerin büyük hikayeleri, ufak anlatımlarla. Minör Kahramanlıklar’da hem ölçek hem de kahramanlık fikri tersine çevriliyor ve genişletiliyor. Çalışmalar, kahramanlıkları, daha kapsamlı sosyo-politik yapıyı oluşturan günlük, ufak yaşam mücadelelerinde ve direnişlerde arıyor.

121434

Depo, Çukurcuma

Çukurcuma Depo, 5 Eylül – 11 Ekim tarihleri arasında Mehmet Kahraman’ın küratörlüğünde “Zamanın Tozu” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi video, yerleştirme, fotoğraf gibi birçok farklı disiplinden işi bir araya getiriyor.
Zamanın Tozu ‘’ sergisi Yunanlı yönetmen Theodoros Angelopoulos’un aynı isimli filminden etkilenerek her sınırda bir yol ayrımında bırakıldığımıza dair şiirsel bir dil eşliğinde yapılacak bir yolculuktur. Kollektif yaşam pratiklerinin azalması ile birlikte bireyin yeniyi aramaya başladığı distopik bir dünyada yaşamaktayız. İçinde yaşadığımız hayatın sınırları ile verdiğimiz kararlar birleşip eyleme dönüştüğünde yamalı haller almaktadır. Bireyselleşen yaşam biçimlerinin yoğunluğu insanları mecburiyetler olmadıkça birbirine temas etme isteğini azaltırken mevcut diyalogların kopmasına da zemin hazırlar.

20150810160859-sener-ozmen-videostill

“Çıkış Var”

Şener Özmen

Pilot Galeri

Şener Özmen, keskin bir mizah, net bir estetik dil, son derece eleştirel ve tahrik edici bir üslupla, var olan koşul ve durumların, otoriter yapıların ve halihazırda hayatımızda hüküm süren tabuların kesinliğini sorgular. İncelikli ve şiirsel eserleri, dikkatimizi sanat bağlamının algısı ve değişimlerine yoğunlaştırmakla kalmaz, sanatçının tavır aldığı ve tepki gösterdiği toplumsal gerçeklik sorunlarına da eleştirel bir bakış atar.

Çıkış Var, Özmen’in bir sanatçı olarak hem kendi gerçekliğini, hem de sanatın büyük meseleleri ele alış tarzını sorguladığı bir sergi. Özmen, bugüne dek kullanmadığı beton, metal, ışıklı pano gibi birbirinden oldukça farklı medyumlarla ürettiği eserlerinde, malzemeye yaklaşıyor ve sanatında yeni bir dili/yeni bir dönemi müjdeliyor.

 

art international

 

Art International Sanat Fuarı

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ve sadece iki gün süren ArtInternational da 5 Eylül’de başlıyor. Çağdaş sanat piyasasına hızlı bir giriş yapan fuarda bu yıl, çizim yaptığı duvarlar sökülüp milyon dolarlara satılan grafiti sanatçısı Banksy, pop art akımının babası Andy Warhol, Joan Miro, David Hockney, Grayson Perry, Patricia Piccini gibi sanatçılar ağırlanacak. İspanya’dan Çin’e, İtalya’dan Bulgaristan’a 27 ülkeden 87 galeri ve 400’den fazla sanatçı İstanbul’da olacak. Çok kısa olmasına rağmen çok hareketli geçen fuarı geçen yıl 22 bin kişi ziyaret etmiş ve 22 milyon 500 bin Euro’luk satış yapıldığı açıklanmıştı.

 Galeri Zilberman’dan Azade Köker, Guido Casaretto, Walid Siti ve Alpin Arda Bağcık’ın; Galerist’ten Şakir Gökçebağ, Seza Paker, Rasim Aksan ve Ali Emir Tapan; Pi Artworks’ten Yeşim Akdeniz, Volkan Aslan, Nancy Atakan, Horasan, Nejat Satı, Gülay Semercioğlu, Mehmet Ali Uysal ve Paul Schwer’in; Pilot Galeri’den Murat Şahinler ve Elmas Deniz’in; Rampa’dan Erinç Seymen, Nilbar Güreş, Selma Gürbüz, Servet Koçyiğit ve Ahmet Oran’ın; x-ist’ten Burcu Perçin, Burçin Başar, Ali Elmacı, Ansen ve Serkan Adın’ın ve Sanatorium’dan Erol Eskici’nin yeni işleri ilk kez görülebilecek. Fuarın bu yılki yeni galerileri Öktem & Aykut, Elif Boyner ve Lara Ögel’in yeni projeleriyle katılırken, The Empire Project de usta sanatçı Mehmet Güleryüz’ün son çalışmalarına yer verecek.

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Türkiye Resim Sanatı'nı Yeniden Okumak-Evrim Sekmen

SONRAKİ YAZI

İtalya Müzeleri'nin Yönetimi Değişiyor

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*