Uncategorized

İtalya Müzeleri’nin Yönetimi Değişiyor

İtalya’nın önemli müzelerinden Floransa’daki Uffuzi Galerisi tarihinde ilk defa yabancı bir müze müdürüne yetki verdi. Ülkedeki öncü müzelerin girdiği durgunluk döneminden çıkış için umut olarak görülen 20 yabancı müze yöneticisi hükümet tarafından seçildi. Müze; Leonardo Da Vinci, Michelangelo,Caravaggio’dan oluşan koleksiyonuyla övünmesine rağmen ziyaretçileri çekmek için yönetimde bazı değişiklikler yapıyor. En çok ziyaret edilen 10 müze arasında İtalya’da bulunan müzeler  yer almıyor. Louvre yılda 8.5 milyon ziyaretçi alırken; British Museum 5 Milyon ; Uffuzi Galeri ise 1,5 milyon ziyaretçiye ulaşıyor.

sala35-02-600x398 

Eski moda web siteleri , İtalyanca odaklılık , ani kapatılmalar, çok fazla bürokrasi, sendikalı çalışan fazlası ve fon eksiği İtalya’nın müze ve galerilerinin uzun zamandır engellenmesine neden oluyor. Müze bütçelerini kontrol etme yetkisi verilen yeni yöneticiler; kültür bakanlığından bu gücü alacaklar. Kültür ve Turizm Bakanı Dario Franceschini “yeni bir sayfa açıyoruz ; Bu atamalarla İtalya Müzeleri kaybolan zamanı telafi edecek. Bu müze sistemimizi modernleşmesine neden olacak   İtalya ve müzeleri için tarihi bir adımdır.” dedi.

 Yabancı yöneticiler üç  Alman, iki Avusturyalı Bir Fransız ve bir İngiliz’den oluşuyor.

James Bradburne; İngiliz ve Kanada vatandaşı Milan’da koleksiyonunda  Raphael, Rubens, Titian, Tintoretto and Caravaggio’a ya ait eserler bulunan . Pinacoteca di Bera’nın başına atandı.

 Daha önce Frankfurt Dekoratif Sanatlar Müzesi’nin yöneticisliğini yapmış Müzenin küratörü Bradburne,  “İtalya, bütün Avrupa’nın kültürel mirasının %80’nini yönetiyor. Savaş sonrası bu mirası korumak için  çok büyük bir yapılanma gerçekleştirdiler. Problem etkisini kaybetti. İtalya’nın büyük ölçüde eseri ve müthiş müze yöneticileri  olmasına rağmen daimi koleksiyonları değerinin altında az ziyaretçi çekiyor.” dedi. 

High_Five_Italy_Art_620

Leonardo’nun “Adoration of The Magi”’sinin, Titian’ın Urbino Venüsü’nün ve Raphael’in portresinin evi olan Uffizi Galeri   Minneapolis Sanat Enstitüsünde ve Paul Getty Müzesinde görev yapmış  47 yaşındaki Alman sanat tarihçi Eike Schmit tarafından yönetilecek.

İtalyan gazetesine ellerim titriyor diyen Schmidt Roma’daki Galleria Borghese’e atanmak için umudum vardı. Uffuzi gerçekleşmesi uzak bir hayaldi.7 yıldır Uffuzi’de yaşadım ve çalıştım. Şehrin derinliklerine indim.

 Onlarca yıl  erkeklerin iş ve politikada egemen olduğu İtalya’da;  Napoli, Modena, Turin ve Perugia’ya atanan diğer müze yöneticilerinin yarısı kadın ve en fazla 50 yaşında. (Kaynak: artnews.com)

 

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

İzlekler Eylül Ajandası

SONRAKİ YAZI

14. İstanbul Bienali Rehberi

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*