Uncategorized

İsmail Tunalı’yı Kaybettik

Cumhuriyet dönemimizin aydınlanma sürecinde sanat alanında Estetik konulu kitaplarıyla düşün alanında estetiğe yer açılmasında önemli katkıları bulunan İsmail Tunalı’yı 93. yaşında kaybettik.  ‘Estetik’, ‘Marksist Estetik’, ‘Grek Estetiği’, ‘Estetik Beğeni’ (Çağdaş Sanat Felsefesi Üstüne) ve ‘Felsefe’ ile, ‘Felsefenin Işığında Modern Resim’ gibi kitapları Türk dilinde felsefenin temel dayanak kitaplarından biri olmuştur. Akademik anlamda sınırlı kalmayıp çeşitli yayınlara düşünsel katkılar sağlayan  İsmail Tunalı 89 yılına kadar aktif eğitim  hayatına devam etmiştir. Sanat felsefesi alanında başucu kitapları ortaya koymuştur. Kitaplarıyla ve öğretim hayatında yetiştirdikleri öğrencilerin üretimleri ile hatırlanacaktır. İstanbul Erenköy Galippaşa Camii’nde kılınan cenaze törenine ailesi sanat dünyasının hoca sanatçıları ve sevenleri ile uğurlanmıştır.  

Yaşam Öyküsü

Prof. Dr. İsmail Tunalı, 1923’te Silistre’de (Romanya) doğdu. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Viyana Üniversitesi’nde felsefe, psikoloji, sanat tarihi doktorası yaptı ve felsefe profesörü oldu. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin kuruluşunda (1959-1962) öğretim üyesi olarak görev aldı. Gayri Menkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Üyeliği (1963-1974) yaptı. 1966’da Tübingen Üniversitesi’nde bir sömerstr çalıştı ve konferanslar verdi. 1978-1984 yıllarında Viyana Üniversitesi’nde felsefe ve estetik dersleri verdi. 1984’te Konstanz Üniversitesi’nde Aristoteles ve Wittgenstein hakkında seminerler düzenledi. Ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüttü (1987-1988).

1989 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanlığı’ndan emekli oldu ve aynı üniversitede Avrupa Topluluğu Sosyokültürel Bölümü’nde öğretim üyeliğine atandı. (http://www.yasamoykusu.com/biyografi-1324-Ismail_Tunali)

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Sürrealist Eylem Grubu -İns-Yort Savul

SONRAKİ YAZI

35 Yıllık Sanatın ve Tarihin Yok Oluş Çığlığı-Nurhan Acun

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*