Resim ve Söz

İç’in ruhsal ihtiyacından doğan güzeldir.

İç’in ruhsal ihtiyacından doğan, güzeldir.
İçten olan güzeldir.
Wassily Kandinsky
Moskovo’da bir sergide C. Monet’in Saman yığınları resmini gören Kandinsky resimdeki formu tanıyamaz. Bu durum onda büyük bir bilinç uyanışına neden olur.
Ve böylelikle Resim yapmaya ve kuramlarını yazmaya başlar. Bu yaratıcı Resim Sanatında bir devrim niteliğindedir .
Sanat, bizim en temel ve saf, ruhsal ihtiyacımızdan doğar. Maddeci Dünyamızın karşısında , bizlere ruhun eşsiz zenginliklerinin kapılarını açar..
Çocukluğundan beri müthiş bir görsel hafızası olan Kandinsky teyzesinden dinlediği masallar, ve hep özlemini çektiği vatanı’nın onun ruhundaki etkilerini renkleri ve formları , müzik ile ilişkilendirerek Resim yapar. Doğayı bir vücüt gibi algılayıp onun etkileşimlerinin beden, zihin, ruh aracılığıyla Tin’e ulaşmasını amaçlıyordu Kandinsky.
“Über Das Geistige in Der Kunst”
Sanat’ta Tinsellik Üzerine.
Özkan Eroğlu’un kaleme aldığı “Sanatta Tinsellik Üzerine ” Sanat eğitimi için çok önemli bir kaynak kitaptır.. Sanat okullarında ders olarak okutulmalıdır. . Ve her yaratıcı sanat ile ilgili kişinin başucu kitabı olarak elinin altında olması gereklidir kanımca.
Bu kitap , yaratıcı Sanatın temelini oluşturan “stimmung ” yani , derin hislenme tanımını , sanatçının görüntülerle ve derin hislerin birbirini doğuran etkileşimi ile , tıpkı toprağın  suyu,  suyun toprağı beslemesi gibi sürekli bir oluşumu kavramamıza yardımcı olur ..
Kandinsky 10 yıllık günlük şeklinde tuttuğu Sanat felsefesini içeren, kuramsal yazılarını gerçeklikle kaleme almış. Kitap onun sanat’a bakışını , duyular üstü Tin’e varışın gerekliliğini okumak ,tanımak isteyen okuyucuya rehberlik ediyor. .Cümlelerin anlamlarını kavramak için tekrar ,tekrar okumanız gerekir ..Kuramsal kitapları okumak kolay değildir.
Yaratıcı Sanatın mutfak kitabıdır adeta iyice okuyup tatlı tatlı sindirmeniz gerekir .
Özkan Eroğlu, Kandinsky gibi sanatçıları Dünyamıza yayılmış, ışık veren canlılar olarak niteliyor.
Yüksek alemlerle ilişkili bu kişiliklerin Toplulumları aydınlatmağa devam ettiğinin altını özellikle çiziyor.
Ve insan olmamızın , Maneviyata verdiğimiz önemin, Kandinsky gibi insanların düşüncelerine, içsel ihtiyaç duyumamız gerekliligini vurguluyor.
Sevgili Özkan Eroğlu’nun titizlikle yazdığı kitabı daha önce yayınladığı kitaplarla zincirleme halinde okumak , anlamak sanat felesefesi oluşturmak açısından çok önemlidir. Genç arkadaşlar, bizlerin kuşağından çok daha şanslılar. Bu kitaplara ulaşabildikleri için..
Kendi adıma çok teşekkür ediyorum.. Özkan Eroğlu’na bu yolda ışık olmayı seçtiği için.
Nilgün Çapan.
Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni,Tekhne Yayınları Genel Yayın Yönetmeni

ÖNCEKİ YAZI

Ahlak ve Erdeme İlişkin

SONRAKİ YAZI

Bir filozofun düşüncelerinden..

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*