Uncategorized

Göbek Bağı/ Umbilical Cord-Büyükdere 35

Büyükdere35, Gülsüm Turgut küratörlüğünde, Selin Balcı, Beyza Boynudelik, Nur Gürel ve Erkut Terliksiz’i bir araya getiren“Göbek Bağı/Umbilical Cord” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Beyza Boynudelik Let’s Face İt! Acrylic on canvas 2014

Anneden bebeğe, bebekten anneye kanı taşıyan göbek bağı/umbilical cord, anne karnındaki bebeğin beslenmesini sağlayan çift taraflı bir yoldur. Doğum sonrası bu bağ, hava-su ve gıda ihtiyacıyla doğa ile kurulur. Her ikisinde de yolun düzenli çalışması hayati önem taşır.

İnsan ve doğa ilişkisinin iklim değişikliği sorunuyla tekrar önem kazandığı günümüzde, bilim çevrelerinin bu soruna yönelik yaptıkları açıklamalar, insanın bu süreçteki rolüne ve geleceğine dair tehlikelere dikkat çekiyor. Bu bağlam, sanat pratiklerinde, çağımız insanının ideal olarak sunulan yaşam sürecindeki varoluş ve farkındalık durumlarıyla, bu sürecin doğa üzerindeki etkilerini sorgulayan sanatçıları bir araya getiriyor.

Nur-Gürel-Who-Deserves-Good-Win-Mixed-media-on-canvas-and-mixed-media-on-photo-block-200-x-150-cm-only-canvas

Selin Balcı’nın, mikroorganizmaların biyolojik etkileşimleri ve etkileşimlerin oluşturduğu estetik sonuçları, metaforik olarak insan davranışlarıyla ilişkilendirdiği biyosanat çalışmaları, Beyza Boynudelik’in,  bir taraftan doğayı yerle bir ederken diğer taraftan doğa ile tekrar iletişime geçmeye çalışan figürleri, Nur Gürel’in hazır görsel imajlar üzerine tespitlerini primitif duyarlıkta uyguladığı manipülasyonları ve Erkut Terliksiz’in buluntu malzemeler ve onların alternatif yüzeylerinde rastlantısal sonuçlara izin vererek oluşturduğu amorf ve insan formlu yapıtlarıyla sergi, izleyicisini eylemlerinin sebep ve sonuçlarıyla irkiltip, çoğunlukla da onları sorgulamaya davet ediyor.

Erkut-Terliksiz-Eggs-138-x-92-cm-20016

 

İletişim :

info@buyukdere35.com

0212 242 59 73 – 0533 735 21 48

Çayırbaşı Mah. Çayırbaşı Cad. No.35 Büyükdere, Sarıyer, İstanbul

 

Gülsüm Turgut

 

www.gobekbagi.org

 

Ziyaret Saatleri :

Pazartesi – Cumartesi  10.00 – 19.00

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Duyulamayacak Kadar Gürültülü-Evrim Sekmen

SONRAKİ YAZI

Mayıs Ayı Sergileri!

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*