Uncategorized

Frieze New York’un Labirentinde !

Sanat fuarları daima bir labirenttir. Frieze New York’un organizatörleri bu yılki sunum için labirent düşüncesinden ilham alıyorlar. Cecillia Alemani tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen sanatçı programları ve kar amacı gütmeyen projeler Frieze’in bir diğer özelliği. Ziyaretçiler 200 m uzunluğundaki   dar koridorlarda Berlin Akademie der Kunste’de ilk kez sergilenen fluxus eğlence evininin yeniden canlandırmasını keşfe çıkabilirler.

 frieze-week-lede

Diğer şaşırtıcı enstalasyon Japonya doğumlu New York orijinli Aki Sasamoto’nun “Kahve ve Çay” ı  üç boyutlu kişilik testi tasarlamış,  bir girişi ama 7 çıkışı var. Bunun yanı sıra ziyaretçiler Los Angeles orijinli Samara Golden’ın işini görmek için Frieze Projeler kapsamında dışarıya çıkabilir. Samara Golden  Frieze’in çadırının altında fuar ziyaretçilerine sunmak için gizli altyapısı ve air conditionlı borularla aynadan bir hazne yaratıyor.

 

Bu yıl sanat alıcılarının daha çok seçeneği var. Galerilerin ve kar amacı gütmeyen kuruluşların sayısı 190’dan 198’e çıktı. Özellikle Acquavella, Blum & Poe, Matthew Marks, McKee ve Skarstedt gibi  Amerikalı galericiler . Onların varlığı İngiliz fuar için  Amerika’daki pozisyon için başlangıç olmuştu. 2002’de Frieze Mastera’ın baş yöneticilerinden Victoria Siddal “ Geçen yıl bir deniz seviyesi değişikliği gibi hissettim. Şehir Amerika’nın her yerinden gelen insanları ve fuarı kucaklamıştı.

 

samara golden

 

Bu yıl  Frieze New York’un 2012’de Londra’da gösterilen bir bölüme ev sahipliği yapıyor. 20. yy’ın solo sunumlarına odaklanıyor. Bu görevi Brezilyalı Küratör Adriano Pedrosa ,Sao Paulo müzesi sanat direktörlüğü görevine başlamadan önce son kez  yönetecek. Carolee Schneemann (Hales, London), Howardena Pindell (Garth Greenan, New York) ve  Ibrahim El-Salahi (Vigo, London).’nin işlerine adanan bir sunum gerçekleşecek.

Oldukça büyük alanıyla Frieze’i gezerken ziyaretçiler hayli yorulacak yönetim kurulundan Korakrit Arunanondchai ücretsiz masaj koltuklarını kullanmak için bunun bir avantaj olduğunu söylüyor.

 

The Art Newspaper’den derlenmiştir.

 

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Müzeler Haftası Başlıyor

SONRAKİ YAZI

Marcel Duchamp Röportajı

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*