Resim ve Söz

Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye

ABD’nin çıkarı neyi gerektiriyorsa, bizim gibi ülkeler, o çıkarı gözetmek zorundadır. Bağımsızlık mı günümüzde düşünülemez! Özellikle bizim kimi yöneticilerimizce bile “dünyanın bugünkü ortamında modası geçmiş bir kavramdır. Karşılıklı bağımlılık vardır.” Ve bu bağımlılık ABD’nin çıkarına çalışır.
Karşılıklı bağımlılık kavramı da, ABD emperyalizmi’nin ürünüdür. 1957 Aralık ayında, Eisenhower ve Mc Millan, bir NATO Konseyi toplantısı öncesi bir tebliğ yayınlarlar. Bu tebliğde denilir ki, “Hür dünya devletleri birbirlerine karşılıklı olarak bağlıdırlar. Bir devletin kendi kendine yetinmesi, artık gerilerde kalmıştır. Ortak egemenlik, karşılıklı bağımlılıkla sağlanır.”
Clinton’ın başkan seçilmesinden sonra Özal’ın, “ABD, dünyanın sorumluluğunu üzerinde taşıyor, taşıyacak” sözleri de, bu karşılıklı bağımlılığı anlatır. Bu tür ilişki, teslimiyetçi beyinler yetiştirir. Onlar için de ABD’ye karşı çıkmak yanlıştır. Çünkü bağımlılığımız tehlikeye girer. İşte bu nedenle, ABD, Türkiye’yi ‘oltadaki balık’ gibi görüyor. Ona göre, “Oltadaki balığın yeme ihtiyacı yoktur.”
ABD’nin ulusal çıkarlarını gözetmesi elbet doğaldır. Hiçbir ülke çıkarlarını gözeten siyasa izlediği için eleştirilmez. Ancak, ABD ile ilişki kuran ülkelerin, kendi çıkarlarını ABD’nin çıkarlarına bağlamaları ve politikalarını bu eksene oturtmaları yanlıştır. Rockefeller’in bu sözleri, bizim Türkiye-ABD ilişkilerindeki yerimizi “Oltadaki balığın yeme gereksinmesi olmaz” sözleriyle değerlendirmesi, siyasamızdaki yanlışlığı anlatıyor.
Eğer biz, ABD’nin Ortadoğu’daki çıkarlarının bekçisi olma yerine, ABD’nin o çıkarlarına karşı, ulusal çıkarlarımızı göz önüne alarak bir siyasa saptamış olsaydık, ABD’ye böylesine bağımlı kalmazdık… Oltadaki balık gibi görülmezdik.
EMİN DEĞER, OLTADAKİ BALIK TÜRKİYE
Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni,Tekhne Yayınları Genel Yayın Yönetmeni

ÖNCEKİ YAZI

Emin Değer, Tanilli Dosyası-2

SONRAKİ YAZI

Emin Değer ,Oltadaki Balık Türkiye

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*