Resim ve Söz

Emin Değer Oltadaki Balık Türkiye

“Kendi ülkelerini sömürten yerli kompradorların emperyalist burjuvaziden aldıkları kâr payı, göreceli olarak bir dilenciye verilen sadaka ölçüsündedir. Açık bir deyişle, yerli komprador burjuvazi, bir sadaka karşılığında, emperyalistlerle ortaklıklar kurarak kendi yoksul halkını sömürmektedir.”
Bu gerçeği, sosyalist sistemin dağılışından sonra tartıştığımız kimileri, “iyi ama bugünkü geldiğimiz noktayı bu ilişkilere borçluyuz, biraz gelişmiş isek ve gelişmeyi sürdürecek düzeyde isek, bunun yararları da gözardı edilmemelidir.” yanıtını verdiler.
Bu yanıtı, Orhan Hançerlioğlu’nun şu değerlendirmesi ile karşılayalım:
“Ama” diyor Hançerlioğlu,”… bu sadaka, komprador burjuvaziye kendi yoksul halkının yaşama düzeyi ile ölçülemeyecek üstünlükte çok yüksek bir yaşama düzeyi sağlamaktadır!”
Geçmiş yıllara bakarak ülkemizde, göreceli de olsa bir gelişme gözlenebilir. Ancak, bu gelişmenin karşılığı iç ve dış borçlardır.[*] Ve bu borçları, bizim çocuklarımız ödeyeceklerdir. Onlara, borçsuz ve çağdaş uygarlık düzeyini yakalamış bir ülke yerine borçlu, sorunlu ve bağımlı bir ülke ve sistem bırakmanın ayıbını unutmayalım!
EMİN DEĞER, OLTADAKİ BALIK TÜRKİYE
Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni,Tekhne Yayınları Genel Yayın Yönetmeni

ÖNCEKİ YAZI

Emin Değer ,Oltadaki Balık Türkiye

SONRAKİ YAZI

Emin Değer,Oltadaki Balık Türkiye

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*