Uncategorized

Dünyada Sanat Etkinlikleri

 

Art Basel   18 Haziran- 21 Temmuz 2015

 

Sanat fuarlarının en beğenilenlerinden biri olan Basel Sanat fuarı bu yıl 45. kez yapılıyor. 300 galerinin katıldığı fuarda film ve performans sunumları  eşlik ediyor. Sanatsal medyumların hiçbirinde sınırlamaya girmeyen fuarda fotoğraftan, videoya, enstalasyondan, resme, heykele ve çoklu sanat ortamlarına kadar çeşitli işler sanatseverlerle buluşacak. Fuar bu yıl tarihsel bakışını derinleştirerek modernden savaş sonrası sanat dönemine uzanıyor. Marx Ernst’ün “Horse and Cows”  Rene Magritte’in “Renee Cordier”  ve Egon Schile’nin “Woman Hiding Her Face” guaj  yapıtı sanat severlerce merakla bekleniyor. Art Basel’in beğenilen platformu  Unlimited,  74 projeye ev sahipliği yapıyor. Ai Weiwei, Kenneth Anger, John M. Armleder, Ed Atkins, Kader Attia, Julius von Bismarck, Martin Boyce, Martin Creed, Olafur Eliasson, Hans-Peter Feldmann, Dan Flavin, Gilbert & George, John Gerrard, Shilpa Gupta, Jeppe Hein, Pierre Huyghe, Robert Irwin, Jannis Kounellis, Ryan McGinley, Bruce Nauman, Roman Ondák, Pedro Reyes, David Shrigley, Gary Simmons, Lorna Simpson, Sturtevant veb  Zhang Enli gibi başarılı isimlerin yer aldığı çalışmalar güçlü bir seçki içeriyor. 2000 yılından beri yapılan Unlimited seçkisi fuarın önemli bölümlerinden birini oluştururken büyük boyutlu heykeller ve galerilerde gösterilmeyen yapıtlar ile performanslar platforma ayrı bir çekicilik kazandırıyor. Ai Weiwei’nin eski bisikletlerden yaptığı  stacked adlı çalışması ile 1996 yılında AIDS’den ölen Gonzales Torres’in Blue Placebo’su, Kader Attia’nın büyük boyutlu parçalanmış müze vitrinlerinden oluşan işi  “Arab Spring”, Olafur Eliasson’un ışık kullanımını ele aldığı “Your Space embracer” ı   fuarın en popüler işleri arasında yer alıyor. Türiye’den Extramücadele solo bir çalışmayla fuara katılıyor.

 

Kader Attia Arab Spring

Kader Attia Arab Spring

 

 

 

Venedik Bienali     22 Kasım 2015’e kadar

 

Dünyanın en eski bienallerinden biri olan Venedik Bienali; tarihi tersaneleri, tophaneleri ile binlerce ziyaretçisini ağırlıyor. 2013’te düzenlenen bienale 475 bin kişi katılırken bu sene bu sayının artması bekleniyor. İKSV’nin ve Defne Ayas’ın küratörlüğünde hazırlanan Türkiye pavyonunu Sarkis’in “Nefes” çalışması temsil ediyor. 139 sanatçının eserini bir araya getiren Bienal’in küratörü yazar,şair ve sanat tarihçi Okwui Envezor, Bienalin kavramsal çerçevesini “Dünyanın bütün gelecekleri” olarak belirledi. Envezor’un küresel kapitalizme karşı bu tavrı, bienalin güncel sanatın kemikleşmiş sorunlarını işleyeceğinin işaretini verdi. Bienalde büyük işler izleyicinin dikkatini çekiyor. Yürüyen ağaçlardan oluşan Fransa pavyonu ve ana sergide yer alan Japonya pavyonu temsilcisi Xu Bing’in dev anka kuşu örnek gösterilebilir. ABD, Çin ve İngiltere yine en ilgi gören pavyonlar arasında kendini gösterdi. Türkiye’den Kutluğ Ataman Sakıp Sabancı Portresi eseriyle ilgi görüyor. Başak Şenova Makedonya pavyonunun küratörü olarak yer alırken Yaşam Şaşmazer’in bir eseri bienale paralel bir etkinlikte bulunuyor. Denizhan Özer ve Bedri Baykam’ın eserleriyse sanatçı grubu “Jump into the Unknown” sergisinde izleyicilerin karşısına çıkıyor.

 

Venedik Bienali

Venedik Bienali

 

İstanbul Bienali   5 Eylül-1 Kasım 2015

 

Carolyn Christov-Bakargiev tarafından Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığıyla şekillenen bienal şehrin çeşitli yerlerini sanat eserleriyle sarmalayacak. Ücretsiz olarak gezilebilecek 14. İstanbul Bienali, 30’un üzerinde noktada iki ay boyunca düşüncenin alabildiği sayısız farklı formun özel bir yelpazesiyle izleyicilere sunulacak. Bienalde, 60’ın üzerinde sanatçının yanı sıra aralarında denizbilimci, hikâye anlatıcısı, matematikçi ve nörobilimcilerin de bulunduğu diğer katılımcılar, kolektif ve zamansız bir ortak düşünme deneyinde buluşacaklar. Bienalde, düşüncenin alabileceği formlar matematikle, fenle, bitkilerle ve sanatla içiçe araştırılacak. Bienal kapsamında aynı zamanda paneller ve okuma günleri gibi etkinliklerin olduğu kamusal program ile film programı da düzenlenecek. Carolyn Christov-Bakargiev,  “sanatta araştırma ile diğer bilgi türlerini birbirine bağlayan, doğrusal olmayan ve organik formlar vasıtasıyla, çizginin nerede çekileceğini, nerede geri çekilmek gerektiğini ve nelerden faydalanılabileceğini arıyor. Bunu açık bir denizde, yüzey düzken parmak uçlarıyla olduğu kadar sualtının derinliklerinde, katlanmış kodlama katları açılmadan da yapıyor.” Açıklamasıyla bienalin düşünsel alt yapısını açıkladı.

‘Bir dalga, nihayetinde düğüm haline gelmeye çalışan bir çizgi olabilir mi ve eğer öyleyse düğüm ne zaman çözülebilir?’ sorusunu fizikçi ve aynı zamanda filozof dostlarına yönelten Carolyn Christov-Bakargiev ‘en sonunda ve belki de bilhassa – sanatçılara soruyor ve yanıtı onlardan bekliyor.’

Bienalde, “birçok çizim, resim, yerleştirme, film, obje, kitap, işbirliği ve araştırma bazlı etkinlik; radyo dalgaları ve ışık dahil farklı uzunluk ve frekanslarda elektromanyetik dalgalara, ses dalgalarından su dalgalarına,  beyin dalgalarından bir patlama ertesindeki şok dalgalarına düşünce biçimleri –tekrarlayan ya da farklılaşan çizgilerden oluşan, enerji aktarımının her biçimini yapılandırıp katlayan dalgalar ya da salınan örüntüler– olarak izlenebilecek.”

Carolyn Christov-Bakargiev’in bienali işbirliği içerisinde şekillendirdiği isimler arasında Anna Boghiguian, Arlette Quynh-Anh Tran, Aslı Çavuşoğlu, Cevdet Erek, Chus Martínez, Elvan Zabunyan, Emin Özsoy, Emre Hüner, Füsun Onur, Griselda Pollock, Marcos Lutyens, Pierre Huyghe, Vilayanur Subramanian Ramachandran, William Kentridge yer alıyor.

 

İstanbul Bienali Direktörü ve Küratörü

 

Havana Bienali 22 Haziran 2015’e kadar

 

“Düşünce ve deneyimin arasında” mottosuyla hareket eden Bienal bu yıl 30. sunumunu yapıyor. Bu sene küratöryel ekip çalışma stratejilerini biraz değiştirip daha büyük ve gösteriye imkan sağlayan bir etkinlik olarak bienali tasarlamış. Şehri ve insanları hisset sloganıyla şehirle sanatı buluşturmayı hedefliyor. Bienal mikro alanları ve mikro politikaları görünür kılmayı amaçlıyor. Dans, tiyatro, müzik gibi alanlarla etkileşime girerek ilişkisel bir bağ kuruyor. Bienal, merkezi bir etkinlik olmak yerine şehrin boşluklarını iyi kullanıp sosyal bir bakış katmanın yollarını arıyor. Onlar için bugünkü bienalin arkeolojisini çıkarmak geleceğin referanslarını saptamak için önemli.

Havana Bienal

Havana Bienal

 

 

Amerika Bienali  14 Temmuz-30 Ağustos

2010 yılından bu yana düzenlenen bu genç etkinlik; America’nın yerel konularına ve ortak stratejilerine odaklanıyor. Denver’da düzenlenen bienal Amerika’nın önde gelen iş adamı, sanatçılarını bir araya getiriyor. Şehirde sosyal, ekonomik ve kültürel bir ağ olma görevine soyunuyor. Amerika’nın yer altı ve doğal zenginliklerini öne çıkaran uyuşturucu ve göç gibi sorunları deşifre eden bir sosyal platform işlevi görüyor. Latin Amerika’nın gelişen ekonomisine rağmen adaletli bir dağılımın olmaması veAmerika’nın güneyi ile kuzeyi arasındaki farklar sanat aracılığıyla tekrar gündeme taşınıyor.

Selanik Bienali'nden Görünüm

Selanik Bienali’nden Görünüm

Selanik Bienali 23 Haziran- 30 Eylül

 Selanik Bienali bu yıl 5. kez düzenleniyor. Katerina Gregos’un küratörlüğünü üstlendiği Bienal, Antoni Gramsi’nin  “Entelektüel   kötümserliğin ve istekli iyimserliğin arasında” aforizmasından ilham aldı. Gramsi bu notları 1929 ile 1935 yılları arasında İtalya’da faşist rejime karşı olduğu için hapishanede yatarken kaleme almıştı. “Modernitenin iddiası ilüzyonlar olmadan yaşamaktı. Ben akla inandığım için kötümserim ama istenç nedeniyle de iyimser.”  Bu ikiliği şimdiki krizlerin karşısına çıkardığımızda şimdi durum bununla nasıl başa çıkacak. Bienal bu soruların üzerine konumlanmış.

 

Nordic Biennale

Nordic Biennale

 

Nordic Bienal Momentum 13 Haziran- 27 Eylül 2015

 

Momentum için kutupların bienali denilebilir. 8. düzenlenen Bienal bu sene Oslo’nun küçük kasabası Moss’da   yapılıyor. Coğrafi ve kültürel tenhalık kuzeyin düşünme biçimlerini etkiliyor. Bienalin kavramsal çerçevesi “Tünel vizyonu”olarak belirlendi. Teknolojinin kişileri yalnızlaştırmasına ve internet dünyasından yaşama bakışın etkilerini ve yeni vizyonları araştırmak istiyor.

 

Viyana Bienali 11 Haziran-4 Ekim 2015

 

Viyana Bienali; sanatı, tasarımı, arkeolojiyi birleştiren ilk bienal olma özelliği gösteriyor. İnterdisipliner yaklaşım ile  sanatsal tutkunun birleşimi temel konulara yeni bakış açıları getirirken toplumu ileriye götürmek için referanslar sunar. Viyana Bienali Avusturya’daki sanat kurumları ve üniversiteler tarafından destekleniyor. Dijital çağın yaşam biçimlerini değiştirdiği günümüzde sanatın dijital çağla girdiği etkileşimin boyutlarını bu bienalde izleğine aldı.

 

 

Frieze Masters

Frieze Masters

Frieze London 14–17 Ekim  2015

 

Frieze London sanat fuarı  13 ülkeden 160 galeri katılımıyla bu yıl 13. kez izleyici karşısına çıkıyor. Fuarın yöneticisi Victoria Siddal’a göre bu yıl fuar çok hareketli gelecek ve sanat alıcılarına genç isimleri keşfetme olanağı yaratacak. Frieze Master,  yine fuarın en merak edilen bölümü olarak dikkat çekiyor. Focus bölümüyle ise fuar genç galerilere ve girişimlere odaklanıyor. Fuar, Luma Foundation’ın desteğini aldığı için memnun gözüküyor.

 

 

Art International  İstanbul 4-6 Eylül 2015

 

Global sanat piyasasında doğu ile batıyı bir araya getirip karlı ortaklıklar kurmayı hedefleyen fuar bu yıl 3. kez kapılarını ziyaretçilere açacak. Yeni bir fuar olmasına rağmen yurt dışından katılan galerilerin fazlalılığı ve yıldız sanatçıların fuara ilgisi nedeniyle bu yılki beklentiler yüksek tutuluyor. Basına yansıyan yüksek satış rakamları fuarın başarısını ve fuarda alım yapan koleksiyonerin değişen satın alma davranışını da örnekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ta

Taner Ceylan

 

Contemporary İstanbul 12-15 Kasım 2015

 

Bu yıl 10.su düzenlenen Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı izleyici katılımı ve satış rakamlarıyla sanat fuarları arasındaki rekabeti arttırıyor. Contemporary İstanbul tanıtım faaliyetlerini uluslar arası toplantılara katılımı ve düzenlediği organizasyonlarla sürdürüyor. Fuarın başkanı Ali Güreli mayıs ayında Doha’da düzenlenen New York Times editörü Michael Kimmelman’in yönettiği  “Art for Tomorrow” konferansına diğer uluslararası fuar yöneticileriyle birlikte katıldı.

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Eleştiri ve Bilim -Özkan Eroğlu

SONRAKİ YAZI

Anish Kapoor'un Vajina Heykeline Saldırı

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*