Uncategorized

Daniel Buren Voile/Toile Toile/Voile Ege Art’ta

Savaş sonrası dönemin en önemli çağdaş sanatçıları arasında yer alan Daniel Buren’in imzası haline gelmiş beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgilerden oluşan Voile/Toile  Toile/Voile  isimli tuval yelkenli tekne filosu 17 Ekim 2015 tarihinde Karşıyaka Spor Kulübü önünden başlayarak İzmir Körfezi’nde yarışacaktır. Yarışın hemen sonrasında, teknelerden sökülen ”yelken/tuvaller” İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sergilenecektir.

1938 yılında Fransa’da doğmuş olan Daniel Buren, 1965’ten beri 8.7 cm genişliğindeki beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgileriyle çalışmaktadır. Bu yöntemi çeşitli iç ve dış mekan düzenlemelerinde kullanmıştır. Cesaretli ve yeterince kalender bir adam olarak tanınan Daniel Buren, sanatını sergileme mekanı olarak öncelikle şehir sokaklarını kullanmayı uygun bulmuş, sanatın her mekanda, her anda ortaya konulabileceği fikrinden yana olmuş ve geceleri gizlice şehrin reklam panolarını, sokak duvarlarını, hatta ev damlarını ünlü ve sanatına münhasır siyah-beyaz veya renkli şeritleriyle donatmakta bir sakınca görmemiştir.

Voile/Toile  Toile/Voile bundan önce Berlin (1975); Cenevre (1979); Lozan (1980); Thun (1983); Villeneuve D’ascq (1998/99); Tel-Aviv (1999); Sevilla (2004); Grasmere (2005); Cenevre (2005)’; İstanbul ( 2011)’de sergilenmiştir.

Daniel Buren ve ekibi tarafından video ve fotoğraf çekimleri yapılacak olan yarışın katalog ve video-art cdleri uluslararası müzelere ve sanat camiasına Daniel Buren tarafından dağıtılacaktır. Voile/Toile  Toile/Voile yarışı ve sergisi Türkiye’nin ve İzmir’in tanıtılmasında büyük rol oynayacaktır.

            Daniel Buren Voile/Toile  Toile/Voile yarışı ve sergisi Ege Üniversitesi Uluslararası EgeArt Sanat Günleri etkinlikleri kapsamındadır.

Yarış Tarihi    : 17 Ekim 2015 / saat: 12.00

Yarış Alanı     : Karşıyaka Spor Kulübü önünden başlayacaktır.

 

Sergi Tarihi    : 19 Ekim 2015

Sergi Alanı     : İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası

 

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Sanatçı Gözüyle Oyuna Bakmak-Ceylan Dökmen

SONRAKİ YAZI

En İyisi ile En Kötüsü Arasında İstanbul Bienali -Özkan Eroğlu

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*