Uncategorized

Ahmet Nejat ‘Hiç’in Rengi -Galeri Fe

AHMET NEJAT  “HİÇ’İN RENGİ”

 

26 Mart – 18 Nisan 2015

 

 

Ahmet Nejat’ın son dönem “Aşk ve Hiç” temalı eserlerini kapsayan “Hiç’in Rengi” isimli sergisi 26 Mart – 18 Nisan 2015 tarihleri arasında Galeri Fe’de sanatseverlerle buluşuyor.

            Ahmet Nejat, “aşk”ı; herşeyi  kapsayan “mutlakiyet”e, bir başka söyleyişle “hiç”e ulaşma yolundaki önemli bir evre olarak tanımlıyor ve eserlerinin kaynağı olarak görüyor. Dünyevi ve manevi alemlerin her ikisinde tutkuyla özlenen, beklenen “aşk”, Ahmet Nejat’ın yapıtlarında renge ve biçime bürünmüş halde karşımıza çıkıyor.

            Bir dönem, kusursuz güzelliğin aranışının sonucu olarak tanımlanan geleneksel tasvir sanatlarına özgü ve bir o kadar da çağdaş bir malzeme olan “altın” Ahmet Nejat’ın eserlerinde sonsuzluğun yansıması olarak karşımıza çıkıyor.

2011 tarihli kişisel sergisinde ilk defa sanatseverlerin beğenisine heykellerini sunan Nejat son dönem çalışmasında da gerçek ve düşü, dünyevi ve manevi olanı üçüncü boyutta bir araya getiriyor. Latin yazısından farklı olarak, her sözcüğe ayrı bir değer katabilmesiyle üstün bir imgesel güce sahip olan Fars yazısı Nejat’ın eserinde iki sözcüğün; “aşk” ve “hiç”in sayısız zikredilmesinin temsili, kaligrafinin olduğu kadar üçüncü boyutun da sınırlarını zorluyor.

            Ahmet Nejat’ın bilinen ve bilinmeyen alemlerin unsurlarını bir araya getiren yapıtları, birbirinin zıddı olan kavramları bünyesinde barındırmıyor; aksine, ancak ve ancak birlikte var olabilen karşıtlıkları vurguluyor. Varlığın ve yokluğun, biri olmaksızın diğerinin var olamayacağı kavramların altını çiziyor.

Evrim Sekmen

Evrim Sekmen

ÖNCEKİ YAZI

Deniz Kıyısından İzlenimler-İki Perdelik Teatral Şan ve Arp Resitali

SONRAKİ YAZI

34. İstanbul Film Festivali Törenleri İptal Edildi

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*