Sanat Tarihi

Venedik Bienali Hala Bir Sanat Olayı mı?

 

Venedik Bienali ile ilgili olarak The Artnewspaper ,  sanat kanonunun önde gelenlerine üçer soru yöneltmiş. Bizde beğendiklerimizi sizin için derledik. Sunuma Bienal’in favori çalışmaları eşlik ediyor.

Son, Fabia Mauri
Son, Fabia Mauri

Patrizia Sandretto Re Rebaudengo, Koleksiyoner

1- Bu yıl Venedik Bienali’nden ne bekliyorsunuz? 

Okwui Enwezor’un sergisini sabırsızlıkla görmek istiyorum. Onun sanatına hayranım ve onun bienali çağdaş sanat anlamında sadece güçlü bir argüman taşıyor olmayacak hem de çağda dünyamızı okumak için bir rehber işlevi görecek. “Arena” adını verdiği sergi alanını görmek istiyorum.  Bienalin favorilerinden  “Work Songs” projesi ise görülmeye değer. Ulusal pavyonlardan İsviçre, İngiltere, Danimarka ve Amerika’nın pavyonu diğer görmek istediklerim arasında. İtalyan pavyonunda Vincenzo Trione’nin iyi bir iş çıkaracağına güveniyorum. Onu da kaçırmayacağım.

2-Venedik sizce hala bir  sanat olayı mı?

Venedik Bienali, bienallerin en eskisidir. Bu serginin  dünyadaki popülaritesi  onu sadece daha önemli yapmıyor aynı zamanda diğer bienallere örnek ve referans olmasını sağlıyor. Bienalin saygı değerliğinin yanı sıra   çok  güncel konulara ilişkin sanatsal yönetim vizyonu da bulunuyor.

 

3-Venedik’de nasıl vakit geçiriyorsunuz ?

Sanki tüm dünya burada hissine kapıldım. Arkadaşlarla sanatçılarla  yemekler bitmeyen keyifli dakikalar geçiriyorum.

Chiharu Shiota

Chiharu Shiota

 

 

Michael Elmgreen Sanatçı  (Elmgreen & Dragset)

1-Bu yıl Venedik Bienal’inden ne bekliyorsunuz? 

Burada Punta della Dogana’da “Slip of the Tongue” projesinin bir parçasıyız. Danh Vo ve Caroline Bourgeois küratörlüğünü yaptığı bu grup inanılmaz nadir görülebilecek işler ortaya koydu. Arsenale ve Sarah Lucas’ın İngiliz pavyonu için büyük beklentiler içerisindeyim.

 

2-Venedik hala bir sanat olayı mı?

Venedik, tüm dünyadan insanların toplandığı en büyük sanat olayı. Bu önemli bir konu. Tüm insanları bir araya getiren sosyal bir yön.
3-Venedik’te nasıl vakit geçiriyorsun?

Venedik çok fazla sosyalleşilebilecek bir yer. Biraz huzura ve sakinliğe ihtiyaç duyuyorsunuz. Bizim burada söyleyemeyeceğim değerli bir cevherimiz var. Biraz zamanınız varsa Lido plajları  tamamen farklı bir evrene götürüyor sizi.

Sakıp Sabancı Portresi 2014, Kutluğ Ataman

Sakıp Sabancı Portresi 2014, Kutluğ Ataman

Carolyn Christov-Bakargiev 2015 İstanbul Bienali Küratörü


1-Bu yıl Venedik Bienali’nden ne bekliyorsunuz?
 
Okwui Enwezor’un sergisini sabırsızlıkla bekliyorum. Değerli bir meslektaşım. Benim çok içli dışlı olmadığım özel projeler üreten  listede birçok sanatçı var. Gösteri mekanının ana bölümünde Fabia Mauri’nin işini görmek için sabırsızlanıyorum. O  1994 restrospektifini ithaf ettiğim sanatçı arkadaşım. 13. Documenta’yı düzenlemiştim.  Biz onun katılımı için  Kasel’de hazırlık yaparken ne yazık ki 2009’da öldü. Şimdi dikkatimi İstanbul Bienali için yoğunlaştırdım. Eylül’de açılacak bienalin hazırlıklarının ortasındayız. Venedik’te Sarkis sunumunu ve de San Lazzaro adasında Ermeni sergisini  görmek çok istiyorum. Bu sergideki sanatçılardan bazıları burada olduğu gibi İstanbul projesinde de benimle birlikte çalıştılar. Ayrıca  Joan Jona’nın Amerika pavyonundaki genç sanatçıları ve Ukranya pavyonundan Nikita Kadan diğer görmek istediklerimden.


2-Venedik hala bir sanat olayı mı?

Elbette Venedik hala bir sanat olayı. Tarihi 1895’lere kadar uzanan en eski  grup sergilerinden biri. Bugün hala sanatı  kutlamanın, sanatla  karşılaşmanın ve deneyimlemenin yeri.   “ Hayatı üreten sanat salt sanattan daha iyi bir deneyim katıyor.” demişti bir arkadaşım. Bu döngüye  inanıyorum. Onların ilişkisindeki çifte duygulanım Venedik’te keskin bir hal alıyor.

 

3-Venedik’te nasıl vakit geçiriyorsun?

Ben her yerde vakit geçirebilirim. Gittiğim gizli yerler var. Eğer söylersem sır olmayacağı için söylemeyeceğim.

Jiri David Çek ve Slovak Pavyonu

Jiri David Çek ve Slovak Pavyonu

Alia Al-Senussi Tate’in Genç Yöneticilerinden


1-Bu yıl Venedik Bienalinden ne bekliyorsunuz?
 
Okwui Enwezor’un sergisi başı çekiyor. Zengin bir deneyimle  favori sanatçıları tanıyacağım. Taryn Simon ve Theaster Gates gibi isimler gelecekten bir şeyler gösterecekler. La Fenice’de Kara Walker’ın müdahalesini sabırsızlıkla görmek istiyorum. Kıbrıs ve Korea’nın pavyonunu merak ediyorum.  Arap Emirliklerinin pavyonu günden güne güçlendi.


2-Venedik Bienali hala bir sanat olayı mı?

Ulusal pavyonların bazıları gündem dışı gibi gözüküyor. Bence onlar daha ilişkili. Bienal dünyayı imbiğinden geçiriyor. Sadece sanat dünyasını değil  küresel vatandaş olarak herkesi.  Biz Bienale geldiğimizde sanat aracılığıyla öğrenmeyi ve keşfetmeyi umuyoruz.


3-Venedik’te nasıl vakit geçiriyorsun?

Venedik’te Romantizmi kucaklamamak imkansız. Fotoğraf çekmek ve gondollar vazgeçilmezler.

Dan Vo

Dan Vo

 

Max Hollein

Schirn Kunsthalle  Direktörü, Städel Museum, and Liebieghaus Skulpturensammlung 

1-Bu yıl Venedik Bienal’inden ne bekliyorsunuz? 
Her zaman olduğu gibi HERKES’i görmek istiyorum. Sanat kanonunun bir araya toplandığı en iyi yerlerden biri hala Venedik Bienalidir. Joan Jonas, Jiri David, Heimo Zobernin gibi duayen isimlerin önemli bir karışımı Bienal’de sunuluyor. İddialı sanatçılardan Simon Deny veya Danh Vo için içim büyük beklentilerle dolu.

2-Venedik Bienali hala bir sanat olayı mı?
Yüzyıllardır  battığı söylenen Venedik şehri hala canlı ve hareketli. Aynı şekilde Venedik Bienali’de daima gelişen ve dönüşen bir çabanın sözünü veriyor. Kültü tarihinde şehrin eşsiz zeminine karşı global bir söylem sunuluyor.  Okwui Enwezor’un sunumu “Tüm Dünyanın Gelecekleri” bir kanıt oluyor.
3-Venedik’te nasıl vakit geçiriyorsun?

Giardini’den çok uzakta olmayan Scuola di San Giorgio degli Schiavoni’ye gidiyorum. Malta kilisesinin yanındadır. Benim için sakin ve resimsel bir yerdir. Venedik’e her geldiğimde giderim.

Katharina Grosse

Katharina Grosse

Andrew  O’Hagan  Yazar 

1-Bu yıl Venedik Bienal’inden ne bekliyorsunuz? 

Yıllardır Graham Fagen’i takip ederim. Palazzo Fontana’sa İskoçya’yı temsil etmesinden heyecanlandım. Ne yapmış bakacağım. Irina Nakhova Rusya’yı temsil eden ilk kadın sanatçı. Onun işleri bu yıl  Louise Bourgeois’ten daha fazlası diye düşünüyorum.2-Venedik Bienali hala bir sanat olayı mı?

Sanatçıların ülkelerini temsil etmeleri düşüncesinden emin değilim. Biraz Erovizyon gibi değil mi? Venedik her zaman seçkin bir organizasyon oldu. Sanatçıların bir işaret bıraktıklarını görüyorsunuz. Yetenekli sanatçıların yaşamının bir geçit töreni. Ben onu alkışlıyorum. 

3-Venedik’te nasıl vakit geçiriyorsun?

Danieli Bara giderim. Kocaman ve kalabalıktır ama Avrupa’daki en iyi Brandy’i yapıyorlar.

 

Untitled Baselitz

Untitled Baselitz

.

 

 

 

 

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Bir Proje Nasıl Bırakılır ?- Cihan Çolak

SONRAKİ YAZI

Elgiz Müzesi ve Teras Sergileri

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*