Gündem

Üniversiteler Neden Sanat Müzesine Yatırım Yapar?

Yıllarca önce birçok üniversite yöneticisi  ve bağışçılar aynı kararda birleşmişlerdi.  Global dünyada sanat yatırımı artan bir ivme göstererek rekabetçi bir kurum inşa etmek için esas teşkil etmektedir. Bu yıl New York Columbia Üniversitesi’nden Texas Rice Üniversitesi’ne yarım düzine müze ve sanat merkezi  açılışı yapılıyor. Kültüre yapılan milyon dolarlık yatırımın hızlanmasında bazı faktörler rol oynuyor. Yöneticilerin farkındalığı: Sanat; düşünmeyi, öğrenci talebini ve bağışçı desteğini arttırabilir. Stanford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre  sanatın ve yaratıcılığın gelecek kuşakların problemlerini çözmede, yeni dünyanın getirdiği perspektifleri anlamada  kesinlikle yaşamsal bir öneme sahip olacak. 2006’dan beri Stanford Üniversitesi 3 tane yeni bina ekledi. Kampüsün girişinde bir sanat alanı yaratmak için savaş sonrası Amerikan Anderson Koleksiyonu’da bu binalara dahil edildi. Her öğrenci yaratıcı içeriğe sahip en az bir ders seçmek zorunda. Stüdyo sanatından grafik animasyona 300’den fazla ders seçeneği var. Üniversite yetkilisi Matthew Tiews “ Biz bu derslerden 6’dan fazla sanat dersi almayan kaydedeğer sayıda öğrenci görüyoruz. Bazıları için bu dersler seçtikleri yolu değiştirmelerine neden olabiliyor.” dedi.

Yükselen talep öncü okulların yeni bir yarışa girmek için sanatı çizgi dışına taşıdı. Lewis Sanat Merkezi  yöneticisi Michael Cadden “ rakip üniversitelere  öğrenci kaybediyorduk.  Çünkü  sanat alanında yeteri kadar görünür değildik.” dedi. Ekim ayında 330m dolar sanat ve ulaşım yatırımı yaptık. 10 yıl öncesinden bu güne %30- %40 arasında sanat eğitimi alan öğrenci sayımızda artış yaşandı. Sanat aktiviteleri okulun cazibesini arttırırken maddi katkılar sağlar. Duke Üniversitesi’nde Nasher Müzesi yetenekli öğrenciler tarafından yapılan  onaylı sanat portfolyolarının sayısını arttırdı. Kültürel iklim ve araştırma üzerinde sanat önemli bir rol oynuyor. 

Okullar sanatı program dışı bir aktivite yerine değiştiren bir işbirliği için bir fırsat olarak düşünüyorlar. Örneğin Stanford’da tıp öğrencileri Cantor Art Center’daki Rodin heykellerini öğrenmeyi  ellinde problem olanların problemini çözmek için ders olarak alıyorlar.

Bu yıl hangi üniversitede ne açılıyor?

Şubat 

Rice Üniversitesi  Moody Center   Houston’da, Texas: 50,000- m2  sergi ve eğitim alanı
April
Columbia Universitesi Lenfest Center   New York’ta 60,000-m2 ,  the Wallach Art Gallery ve esnek sergi, performans ve görüntüleme alanları 

Eylül
Duke Üniversitesi Sanat Merkezi  North Carolina: 71,000-m2 performans ve eğitim alanları 

Ekim 
Princeton Üniversitesi  Lewis Center işbirliği ile 145000 m2 sanat kompleksi inşa ediyor.

 

Kaynak: The Art Newspaper

İzlek- Müze

İzlek- Müze

ÖNCEKİ YAZI

Yeni Bir "Çağdaş" Tartışması: Erol Deneç

SONRAKİ YAZI

İyi Bir Sanat Koleksiyonunun Yapı Taşları: Akıl, Duygu, Kararlılık-İpek Yeğinsü

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*