Uncategorized

Tomur Atagök: Ana Tanrıçaların Elçisi

 

Tomur Atagök, kuşağının kadın sanatçısı olarak sosyal vurgularını ve eleştirel bakışını sürekli canlı tutmuş ve zamanın izini süren incelikte yapıtlar vermiş duyarlı bir kimliktir. Anadolu’nun kadın tanrıçalarının ilhamı Atagök’ün sanatında estetik bir dile dönüşmüştür. 7 mayıs- 15 Haziran 2015’de MKM’de düzenlenen retrospektif sergi sanatçının sanat yolculuğunda önemli durakları anımsatması açısından önemlidir.

 

Atagök, resminde yabancılaşma efekti yerine geçebilecek detaylarla izleyici gözü resme katmak istediğini daima vurgular. Resminin tinselliği ve sürekli devinimi bizi resimle diyalog kurmaya çağırırken çevreyle olan iletişimi koparmaz. Çünkü Atagök gerçeği önemser. Onun bir sözü vardır ve bu bir tür tanıklıktır. Tomur Atagök kadın olmanın ona bir sorumluluk yüklediğini bildiğinden kadın konusunu önemsemiş ve kadın teması eserlerinde tinsel bir boyut kazanmıştır. Kadın sanatçı konusunu tarihsel bir anlayış yansıttığı YKY’den çıkan “Bildiklerim gördüklerimdir; Gördüklerim bildiklerimdir” kitabı bu coğrafyada kadın ve sanat üzerine modern anlamdaki örneklerin bir dökümü ve Batı sanat tarihine kıyasla bizim kadın sanatçı gerçeğimizi dışa vuran bir biriktirmedir.

 

Kadın kimliği Tomur Atagök kuşağındaki bir kadın sanatçı için kendini aşma ve kendi felsefesini kurma mücadelesidir. Kimlik edinme ve kendini bir sanatçı olarak kabul ettirme bugünkünden farklıydı.. Judy Chicago’nun ismi duyulmamış kadın sanatçılarından  oluşan üçgeni kolay kurulmamıştır. Bu mücadele Batı’da bilinç düzeyi nedeniyle görece basitken  Anadolu’da araştırılmayan, ortaya konmayan kavramlar ve tarihsel bulgular kadının toplumdaki yerinin kapalı bir sandık olduğunu gösterir.

 

Tomur Atagök bir önceki Cumhuriyet kuşağı sanatçılarından biraz daha farklı sadece bir hanım efendi misyonuyla değil düşünce üretebilen, Anadolu’nun izinden giden daha mücadeleci ve ileriye dönük idealist bir tavır sergilemiştir. Sanatın sadece uygulayıcısı olmakla kalmayıp sanat ortamında aktif yer alıp müzeciliğimize çağdaş bir yorum getirmiştir. Yıldız Üniversitesi’nde ilk defa yüksek lisans düzeyinde eğitim kurumu kurulmasını sağlamıştır.

 

Tomur Atagök tüm bu tarihsel arka plan içerisinde sürekli şimdide olan modern bir sanatçıdır. Yitik zamanların tanrıçalarını ve güçlerini bugünün kadınlarına örnek gösterir. Gelecek kuşu Novus Angelus gibi geçmişten bugüne bakarak günümüz cevaplarını sunar. Tomur Atagök Ana tanrıçaların ışığını ve düşüncesini  bütün enerjisiyle bize taşımaya devam etmektedir.

 

Evrim Sekmen

Evrim Sekmen

ÖNCEKİ YAZI

Kenya ve Costa Rica Venedik Bienali'nden Çekildi !

SONRAKİ YAZI

Mardin Bienali Kaldığı Yerden

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*