Uncategorized

Tahran Müzesi’nin Sınır Ötesi Deneyimleri

İran;  geçen ay  yaptığı bir anlaşmayla Tahran Çağdaş Sanat Müzesi Koleksiyonun’dan  ödünç alınan işleri  gelecek yıl Berlin’de bir sergi için  yumuşak bir güç olarak kullanmaya başlıyor. Şov, İran’ın Batı ile yaklaşmasının bir sonucu olarak Berlin’den daha uzağa seyahat edebilir, Tahran Müzesi yöneticisinin bize söylediğine göre sergiye , Uluslararası ve İranlı sanatçıların çalışmaları katılacak. Diğer öncü müzeler, Picasso, Rothko, Pollock ve Bacon’ın aralarında bulunduğu işleri Tahran Koleksiyonundan  ödünç alma konusunda  ilgilerinin bulunduğunu ifade etti. Washington DC’deki The Hirshhorn Müzesi  ön görüşmelerin Tahran Müzesi ile yapıldığını Tahran Müzesi yöneticisi doğruluyor.

Paris’te ve Amerika’da yaşayan Şah’ın son eşi Farah Pahlavi 1977’de Tahran Çağdaş Sanat Müzesi’nin açılışında binada bulunan koleksiyonun 20.yy’ın  Amerika ve Avrupa’da  batı dışında bulunan  en iyi koleksiyon olarak görülmesinde bir aracıydı. Art of Patronage  kitabı editörü Hossein Amirsadeghi  “ Farah, Şah’ın bütün gelenlere  İran kültürünü açmak için ılımlı desteğine rağmen Batı’nın Avantgard sanat formlarını tanıtıcı  itici bir güç oldu” dedi. 1979’da İslami Devrim’den  Radikaller güç kazandığında koleksiyonun çoğu depolara kondu. Ama birkaç yıl geçtikten sonra Tahran’da gösterilmiş ve birkaçı yurt dışına ödünç verilmişti.  

 

Tahran Sanat Müzesi Direktörü Ehsan Aghaei müze   işbirliklerinin mümkünlüğüne  kucak açıyor. “Biz sayısız teklif aldık.” diyor. Shirin Kunsthalle Frankfurt’ta dahil olduğu kurumlar ilgisini ifade etti. Almanya  Müze Müdürü Max Hollein  “Farah Pahlavi’nin kurduğu bütün koleksiyonun büyük bir sergiyle gösterilmesiyle   ilgili Tahran’da müze görevlileriyle geçen yıl pazarlığa oturduk” diyor.  Ancak, Talep  edilen para aşılamaz bir sorun oldu. Kurumlar arası işbirliğine rağmen yabancı para politikası bir anlam ifade etmiyordu.

Bu arada Tahran gazetesinin bildirdiğine göre Roma Maxxi Müzesi Başkanı Giovanna Melandri , Geçen ay iki kurum arasındaki ilişkileri genişletmek için  Tahran Müzesi Müdürü Majid Mollanoruzi ile görüştü.

Berlin Devlet Müzesi  ve Prusya Kültür Bakanlığı Ekim ayındaki duyurusunda  Alman Dış Ilışkileri Bakanı Frank Walter Steinmer  tarafından denetlenen bir anlaşmaya vardı. Ehsan Aghaei Gaugin, Pollock, Rothko, Picasso ve Bacon’ın işleri  ile  a Sohrab Sepehri, Mansour Ghandriz and Faramarz Pilaram gibi İranlı sanatçılar dahil edildi. Yalnız bu doğrulanmadı.

 

Bazı Ortadoğu Sanat Uzmanları anlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda şüpheler taşıyor.  Tahran Müzesi Şef Küratörü David Galloway , “Ben Berlin’in planlarıyla ilgili şüpheliyim. İranlıların açık istekleri her an tansiyonu yükseltebilir.  Birkaç politikacı Almanya ve İran müze işleyişinin nasıl olduğu düşüncesiyle  ilgili birbirine çok uzaklar” diyor. Neue Nationalgalerie hiç kimseye bildirdi mi? Tek gerçekten uygun sergi alanı 4 yıl içinde kapanacak. (2019’a kadar)

 

Berlin’de planlanan şov,  İran’ın yumuşak gücünü  kullanmaya başladığını gösterecek. Hossein Amirsadeghi “Başkan Mohammad Khatami  (1997-2005 )ilk kez bu hazinenin tekrar yüzeye çıktığını gördü. Devlet Bakanı Hassan Rouhani için  kültürel köprünün kurulması çalışmaları  cezbedici nitelikteydi. Rejimin aşırı sağcılarının küçük bir ilgisi olduğunu biliyordu.”  diyor.

Tahran müzesindeki bu şov İtalyan Küratör Germano Celant ve İranlı Küratör Faryar Javaherian tarafından Batı ile yeniden yaklaşım geliştirmenin bir yansıması olarak organize ediliyor.

İranlı soyut sanatçı Farideh Lashai’nin son araştırması (20 kasım-26 Şubat) Centre Pompidou Paris’ten bütçe alıyor.  Basel menşeli Farideh Lashai kuruluşu bildirisinde  “ İslami Devrim’den bu yana ilk kez İranlı olmayan ilerici  bir  küratör müzede sergi yaptı.” dedi

Tehran’s  Modern Art could travel to The Us Javier Pes,Gareth Harris @ The Art newspaper

 

İzlek- Müze

İzlek- Müze

ÖNCEKİ YAZI

Morandi :Faşizmin ve Sanatının Gölgesinde İtalyan Bir Ressam

SONRAKİ YAZI

İsmail Gümüş'ü kaybettik !

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*