Modern Sanat

Sevil Saygı-Bellek-Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi

06 -31 Ekim 2015

 

Sevil Saygı 06  Ekim – 31 Ekim 2015 tarihleri arasında “Bellek” isimli sergisiyle Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galeri’sinde izleyiciyle buluşuyor.

Sevil Saygı

Sevil Saygı

 

Saygı’nın tanıklık ettiği zamana ve geçmişin  izlerine odaklanan bu sergide,  günlükler, dosyalar ve kitaplar sanatçının kişisel bellek kayıtları olarak görselleşiyor.

Sanatçı zamana tanıklık eden ve görünür olan günlükleriyle; geçmişle şimdiyi şeffaf katmanlarla  aynı çizgide buluştururken, dosyalarla geçmişi koruma altına alıyor. Saygı’nın kitaplara yaptığı müdahaleler ise  satır aralarından sıyrılıp yaşamımızı yönlendiren bir cümleyi, bir kelimeyi  bazen de bir paragrafı görünür kılmakta.

Sevil Saygı’nın üretimlerinde  görünür/görünmez karşıtlığıyla birlikte izleyici ile    diyaloga geçen bellek, okunamaz yazı ile kendini ele vermeyen ve  izleyeni merakta bırakan bir görsellik sunar.

 

Sevil Saygı-Bellek

Sevil Saygı-Bellek

Sevil Saygı, 1967 Edirne, İpsala’da doğdu. 1991 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı okulda Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarını tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünde öğretim üyesi olan Saygı, yurtiçinde ve yurt dışında birçok sergilere katıldı. 

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Müzelerde Performans Aşkı

SONRAKİ YAZI

Yeni Başlayanlar için Sanat Kitapları

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*