Özkan Eroğlu

Sen ve Ben

BİZANS’TAN BÜGÜNE “SEN VE BEN” OLMAKTAN ADIM ADIM UZAKLAŞTIRILMIŞ COĞRAFYAM…
1.TEK TANRI FİKRİ
2.TEK FELSEFE FİKRİ
3.TEK ADAM FİKRİ
4.TEK İMPARATOR FİKRİ
5.TEK PADİŞAH FİKRİ
6.TEK PARTİ FİKRİ (ÇOK PARTİLİ SİSTEM DE OLSA TEK PARTİ FİKRİ)
BU LİSTE BÖYLE UZAYIP GİDER…
“Sen ve ben” diyemeyince baş sıkıntıdan kalkmaz, kalkmayacaktır. Dün öyle bugün böylelerde/di oldu bu coğrafyada, halen olmakta. Günlük yaşama bakışlar ve en önemlisi zekâ düzeyi pek tabi ve zekâyı kullanma/kullanamama… Göz ve gözlemle ilgili bireylerimizdeki sıkıntılar; ders çıkarmama, uslanmama ve daha birçok eksik…
Şimdi toplumda durum genel ve özelde, özet olarak yukarıdaki gibi olursa; o toplumlarda yönetenlerin at oynatmaları kaçınılmazdır. Evet bugünkü ülke hükümeti bu atı oynatmaktadır.
Bu coğrafyada uzunca zamanlar hiçbir zaman “sen ve ben” denilmedi, herkes kendini düşündü, bencil davrandı. Yapılacak bir iyiliğin arkasından hep bir şeyler umuldu. Çıkarları uğruna kimler ne değişimlere yöneldi; yağcılık yaptı. Bugünkü basiretsiz hükümet döneminde bukalemun gibi değişen onca kurum ve kişi yok mu, olmaya da devam etmiyor mu? İşte gelinen bu durum ve acı günler, söz konusu bukalemun gibi davrananların bir neticesidir. Kısaca, ülkemde insan insanı çok çabuk satar; neden satar “bir”, “tek” düşüncesi için satar, fakat bilmez ki “ikili” düşünce önemlidir; çünkü buradan sadece sen veya ben değil; “sen ve ben” doğar. Her şeyin bir zihin ve zekâ süreci ve de cesaret süreci olduğu anlaşılır. İşte ülkece biz de eksik olan budur: Bu sürecin coğrafyamıza hakim olmasını diliyorum.
Priv-Doz.Dr. Özkan Eroğlu
Philosophie der Kunst
Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni,Tekhne Yayınları Genel Yayın Yönetmeni

ÖNCEKİ YAZI

Özdemir Nutku

SONRAKİ YAZI

Denken ist Plastik : Lehmbruck ve Beuys Analojisi

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*