Açık Sergi

Sanal Bağımlılıklar Üzerine Bir Sergi: Dijital Tutsaklık-Erhan Us

Sanal Bağımlılıklar Üzerine Bir Sergi: Dijital Tutsaklık Sosyal medya ve Selfie bağımlılıkların işlendiği, ‘Dijital Tutsaklık’ fotoğraf sergisi, Ankara’da İklim Sanat Projesi’nde sanatseverlerle buluştu. 6 Aralık’ta ilgili meslek ve sivil toplum kuruluşlarının geniş katılımıyla açılan sergi, 4 Ocak 2019’a kadar görülebilir.


Sanatçı Erhan Us’un dijital ajans, marka yönetimi, sosyal medya çalışmaları sırasında yaptığı
gözlemlere dayanan, yazdığı köşe yazılarının görsel bir izdüşümü olan ve altı yıllık bir çalışmanın
ürünü eserlerin yer aldığı sergide, ‘sosyal medya ve selfie bağımlılıklarının ânı kaçırmaya etkisi’
olgusu üzerinde duruluyor.

Us, eş zamanlı yayımlanan Dijital Prestij kitabında da ilgi bağımlılığı ekseninde gelişen sosyal
medya tutsaklığını, diğer teknoloji başlıklarının yanında bütün derinliği ile işliyor.

Sergi Manifestosu
Takip etmemiz gereken gündemler, elimizde kullanabileceğimiz ileri teknolojiler var. Ama biz, ne kadar iyi göründüğümüzle, fikirlerin / kavramların içini boşaltmakla, hızlı tüketmekle, aptallaşmakla meşgulüz.
Bu bir dijital ölüm. İlgisizlik, boşvermişlik, algılama problemleri, bencillik, eşsiz ve özel olduğumuz illüzyonu…
Sanal dünyamızda kendi magazin programımızın yıldızı gibi hissediyoruz. Dışarı çıkmaktan korkmamız bu yüzden. Dış referanslı, onay alma ihtiyacına bağımlı bireyler arasında aylar, yıllar geçiriyoruz. Belki onlardan biri olduğumuzu fark bile etmeden.
Paylaşımların kontrolden çıktığının farkında mısınız? Mezarlıkta, hastanede, trafikte, namazda, serumla çekilen fotoğraflar, ‘selfie’ler size çoktan normal gelmeye mi başladı? İnternetiniz kesilirse, uzun bir uçak yolculuğunda, ‘akıllı’ telefonunuzdan ne kadar uzak kalabilirsiniz?

Sanatçı Hakkında
Erhan Us, 1987’de Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği’ndenmezun olarak çeşitli yerel / uluslararası zincir otellerin pazarlama operasyonlarını yönettiktensonra dijital ve stratejik marketing, mimari / ürün fotoğrafları, tasarım ve sosyal medya hizmetlerini A.D.1644 Marketing Group çatısı altında birleştirdi.
Görsel sanatlar, sanat tarihi, kavramsal illüstrasyon ve yazarlık üzerine de eğitim alan Us, fotoğraf ve modern sanat eserleri ile çeşitli sergilere katıldı.
Ulusal ve uluslararası on bir sivil toplum kuruluşunda başkanlık görevlerine istinaden onur nişanları, birçok özel ödül ve iki ‘En İyi Dijital Ajans’ ödülü sahibi olup; İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi Felsefe bölümlerinde ve A.D.1644’te [CEO] çalışmalarına devam etmektedir.

Us, eş zamanlı yayımlanan Dijital Prestij kitabında da ilgi bağımlılığı ekseninde gelişen sosyal
medya tutsaklığını, diğer teknoloji başlıklarının yanında bütün derinliği ile işliyor.

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Ekber Sürsal "Zamansız" Heykel Sergisi-Galeri Selvin 2'de

SONRAKİ YAZI

ŞU AN EN SON YAZIDASINIZ.

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*