Sanat

NeoPerformans-Soundpainting-Gülten İmamoğlu

Sanat Yönetmenliğini Prof.  Gülten İmamoğlu’nun gerçekleştirdiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nün ilk etkinliği “Neoperformans”, II. Ankara Sanat Buluşması’nda Ankaralı sanatseverlerle buluştu. Projede Sanatçı Gülten İmamoğlu, Beden Müzikçisi Özgü Bulut ve Soundpainter Sonat Coşkuner ilk kez müzik ve resim alanındaki akademik çalışmalarını aynı sahnede bir araya getirdi. Disiplinler arası sıra dışı bir etkinlik yapma arzusunun sonucu olarak ortaya çıkan, doğaçlama müzik ve resim performansı olan “Soundpainting” de seyirci de etkinliğin önemli parçalarından birini oluşturuyor.

IMG_7667

 

    Besteci Walter Thompson’un son 30 yıl zarfında müzisyenler, dansçılar ve aktörler için yarattığı Soundpainting, 1500’den fazla jest içeren işaret dilidir. Temsilcileri giderek artmakta olan, müzik ve hareket performansı, ile ilgili akademik çalışmaların Türkiye’deki –henüz tek- adresi Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi olma özelliği gösteriyor.. Proje çerçevesinde yer alan “Soundpainting” ve “Beden Müziği”, müzik ve hareket eğitimi ile performansı alanlarında süregelen yeni eğitsel-sanatsal hareketlerden ikisidir.

 Soundpainting şefinin ve Beden Müzisyeni’nin (Bodypercussion) yarattığı doğaçlama seyirci etkileşimli performansda; kalabalığın bedenlerinin aynalama ve yansılama oyunları yoluyla çıkardıkları seslerin birleşimiyle; dansçılar, tiyatrocular ve müzisyenlerin tümüyle etkileşime giren Gülten İmamoğlu ve öğrencileri; daha önceden hiç bir formu olmayan doğaçlama etkinlikte; duydukları seslerin psikolojik tepkimesine dayalı resim yaparak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiler.

IMG_7416

Farklı disiplinler iç içe geçişerek sesler renklere; bu renkler Soundpainter’ın işaretlerine, işaretler yeniden seslere dönüşür ve sürer, gider ta ki resim bitene kadar.

Soundpainting şefi ve “Bodypercussion” şefinin yarattığı seslerin paydaşı olan izleyicinin de bir tür yaratım sürecinin hem tanığı hem de parçası olması ayrıca yeni bir olgudur. İzleyicinin de ressamların yaratım süreci üzerinde etkisi kaçınılmazdır.

Böylelikle ekspressif yaratma süreci, müzik ve sesler eşliğinde çoklu uyaran ile doğaçlama resim yapma olgusu daha marjinal boyutta gerçekleştirilmiş oluyor.

Prof.Gülten İmamoğlu, bu etkinliğin sanat öğrencilerinin sanatsal yaratma süreçlerini bizzat yaşayarak sıra dışı bir eser üretmesinin  gençlere değeri ölçülemez bir katkısı olacağını düşünmektedir. Tamamen doğaçlama ve ekspressif eksende gerçekleşen resim yaratma sürecinde seçilen renkler ve resim yüzeyinde yaratılan biçimler, dokular ve katmanlar o anda duyulan müziğin ruhsal tepkimesi olarak anlık oluşturulmaktadır.

IMG_7623

Yard.Doç.Dr.Sonat Coşkuner Soundpainting alanındaki çalışmalarına 2007 yılında başlamış. 2012’den beri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora düzeyinde Soundpainting dersleri vermekte olan Coşkuner, bu alanda ulusal-uluslararası sunumlar, seminerler, atölyeler ve konserler gerçekleştiriyor.

Performans sırasında, Soundpainting grubundaki icracılar, Soundpainter’ın sırasıyla “kim?”, “ne yapsın?”, “nasıl?”, “ne zaman?” konulu isteklerine doğaçlamalarla cevap verirler. Söz gelimi, “[kim?] herkes; [ne yapsın?] uzun ses çalsın (dansçılar, kesiksiz hareketler yapsın); [nasıl?] düşük ses hacmiyle (dansçılar, küçük alanda); [ne zaman?] şimdi!” gibi peş-peşe 4 işaretten oluşan bir komut verildiğinde tüm icracılar “şimdi!” işaretine cevaben kendi disiplini çerçevesinde harekete geçer. Soundpainter bu hareketi, ses yüksekliği, hız, karmaşıklık, öne çıkma, arkada kalma, birbirine uyum sağlama, çeşitli duygusal içerikler yükleme gibi şekillendirme ve değiştirme talepleriyle yönetir. Bu icra platformunda yer almak için birkaç hareket bilmek yeterli olabilir; aynı bildiğimiz birkaç İtalyanca sözcükle İtalya’da yol bulmak gibi. Soundpainting’in bu özelliği, seyirci etkileşimine olanak sağlar.

 Sanatta yeterlik çalışmaları çerçevesinde “Kalabalıklar ve Beden Müziği”  başlıklı bir tez yazan On dokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Muzaffer Özgü Bulut, 2008’den bu yana eğitimci ve icracı kimliğiyle katıldığı ve gerçekleştirilmesine katkılar verdiği Dünya çapında gezici ve yerleşik festivaller, atölyeler, konserler aracılığıyla yayılmakta olan Beden  Müziği alanında çalışmalarını sürdürüyor.  Beden Müziği, parmak şıklatma, el çırpma, adım atma, dizüstü çalma ve vokal gibi sese yol açan beden hareketlerinden ibaret müzik ve danstır. Müziği görme, duyma ve dokunma duyularıyla aynı anda hissetme olanağını içinde barındıran beden müziği, ses ve hareketi bedenle, bedende oluşturarak, müziği ve dansı tam temelinden alır. Buna bağlı olarak işitme engelliler de dahil olmak üzere, her yetenek katmanından katılımcıya açık, çocuk oyunlarından, halk oyunlarına; danstan dramaya ve günlük yaşamdaki hareketlerden, konuşma ve hitabete kadar her tür beden hareketini içine alan geniş bir kapsamı vardır. Bu kapsamıyla beden müziği, müzik başta olmak üzere, her alanda kullanışlı bir etkileşim ve eğitim aracıdır.

 Neoperformans projesiyle, sahne üstündeki ve seyirci koltuklarındaki tüm katılımcıların etkin olarak yer alabildiği, “evrenselleşme, asgari müşterekte buluşma, kabullenme, ‘biz’ olma, birlikte üretme, paylaşma, çoğalma” fikirlerinden örülü ortamlar oluşturma gayesi çerçevesinde; yeni sanat akımlarının tanıtılması, sanatçının mutfağının topluma tanıtılması ve sanatla ilgili farkındalığın geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje, içinde her tür sanatsal doğaçlama hareketinin yer bulacağı bir evren oluşunun yanı sıra, 1-2 günlük eğitimle, her sahnelenişinde, hevesli icracılardan oluşan bir başka grupla gerçekleştirilebilme ve sürdürülebilirlik özelliği taşıyor.

SoundPainting Performansına katılan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencileri:

Eylül Sena Dilaver
Zeynep Çubukçuoğlu
Nagihan Kazancı
Esra Torunoğlu
Ezgi Arslan
Güray Lap
Seldanur Çiçek

Prof. Gülten İmamoğlu

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Siz Hangi Portrede Saklı Kaldınız?-Ali Raşit Karakılıç-M 1886 Project

SONRAKİ YAZI

35 Yıllık Sanatın ve Tarihin Yok Oluş Çığlığı-Nurhan Acun

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*