Sanat Tarihi

Max Beckmann

 

“Max Beckmann’in Günlüğünden”

Pazartesi, 1 aralık 1940 ,Soğuk sıfırın altında üç derece ve hava sisli. — Nora’mın evindeyim, sülün yemeği — ve etrafta güzel bir sis denizi.

Salı, 2 Aralık 1940Geceleyin saat 3 te âlârm, yatakta kaldım.Cumartesi.

6 Aralık 1940
Berbat bir gün — korkunç bir fırtına ve berbat G. filmi.
Cumartesi, 20 Aralık 1940
Doğrusu insanın tam bir kendinden geçme  içinde geçirmediği her gün bir tutumsuzluktur.

Pazartesi, 22 Aralık 1940
«Evlerine donen köylüler» i bitirdim. — Krasna tiyatrosuna gittim. — Akşam-leyin Goetheyi okudum.

Çarşamba, 24 aralık 1940 (Noel) Tanrıya şükür geçti.

Perşembe, 25 aralık 1940 Tatilin ilk günü : 6 resmin taslağım yaptım, hah hah, —

Cumartesi. 27 aralık 1940 Borazanlı natürmorta ve sarı orkidelere çalıştım —

Sürekli olarak «Perseus» üzerinde çalıştım. – Akşamleyin bir cinayet romanı.

Çarşamba, 31 aralık 1940. 1940 ın son akşamı. — Bir güzelliğin yoktu ! — Bakalım sonrası ne olacak?
Dişçide rahatsız bir gün. Yukarıda gene uçuyorlar.«

İşte yılbaşı—Her iyi resim, kendi yapısına, zorlamadan iyi bir mimari katmak zorundadır Bu, resmin iyiliği için hemen hemen bir ölçüdür.  Yerin artistik zorunlulu-ğun dışında her ayırtı (nüans) bile çıksa resmin yüzeyini ikiye böler ve böyleceyerin imgesi kendini natüralizmden ayıran gerçek artistik kanunu bozar. Tam burada, bir mimari yer içine resmin yerleştirilmesi iyi bir ölçüdür. Elbette yüzeylerine önem verilerek korunmuş resimler vardır ki bunlar bu özelliklerine rağmen buluşun orijinalliğine sahip olmadıklarından kötü resimlerdir. —- Fakat ancak esi-
nin en üstün kuvveti, yerin hayalini veren doğa duygusu ile resim yüzeyinin bir birliğe ulaştığı yerde kendini gösterir. Madde ile ilgili şeyin fizikötesi.

Bize esin veren gerçek duygu, eğer duyarsak — dünya ile hiç ilgili olmayan bir imge çerçevesindedir —— bu deri — sıhhatli olan şey — bu kemiktir. Bizim varlığımızın rüya gibi olan yönü, gerçeğin o söylenemiyen tatlı görüntüsü ile aynı ânda3.

21 nisan 1942

Sonunda «Aktörlerin orta resmine iyice çalıştım4, şimdi resmin yola girdiğini umuyorum. Zaten insan ne umabilir ki? —Müthiş bir merakla sırrın aydınlanmasını bekliyor. Ben bilinmeyene inanıyorum.

Cumartesi. 10  Nisan 1943

Görülebilen ya da gürülemeven maddeler arasında bir ara bağ olduğu benim düşünceme göre soru dışıdır. Burada Tanrıdan bir şey bulunur.

Cumartesi, 9 aralık 1944 Bugün uzun zamandan beri ilk kez hemen hemen tam sıhhatliyim.

Cabaret» in sol yanma çok iyi çalıştım. Heykelli ve mumlu natürmortu bitir-dim. — Amstel’de yoğun bir sis yağmurunda dolaştım.. Durum oldukça şüpheli. —Açlık sıkıntısı…

Pazartesi, 11 aralık 1944

5 saat «Bandol» e çalıştım. Kendimi çok iyi hissediyorum!..

Salı 12 aralık 1944

L.nin portresine 5 saat daha çalıştım… Çok yorgunum, fakat buna rağmen artık hasta değilim.

Çarşamba, 20 aralık 1944

Lütjens burada idi, aile resmini satın aldı, —dört aydan beri ilk satış— Ayrıca da her şey iyi.—Sonra v.d. Berg’e gidildi, yemekte patatesli omlet.

Cumartesi, 30 aralık 1944

Yorgunluktan bitinceye dek kendimi «Cabaret» in sağ kanadına vererek oldukça ilerlettim. —Caliente* den Gonzi sigarası satın aldım. Her yerde açlık.—Buna rağmen sabah tekrar çalışmaya.

‘                                 Pazartesi, 1 ocak 1945

Bombardıman uçaklarının gürültüsü altında çok güzel bir sabah. Amstel’de gezindik. Tuchunsky’e kaçtık —Butshy c çılgın gibi idi. Daha sonra, savaş’a rağ-men, L. geldi ve bizim meslek üzerine olan konuşmamızda biraz yoksulluğumuz unutuldu. Bunun dışında olan şeylerde iyi.—Eh bakalım!..

Çarşamba, 3 ocak 1945

Tekrar Tryptic’in sol kanadı ile uğraştım. Pembe çorabı ve sarışın Margrave’i keşfettim‘ Sonra «Kleine Kinoaufnahme» yi de tamamladım. Rigo Bar’da bol [içki] pay ediliyor. Her tarafta yokluk ve haykırmalar.

.                               Cumartesi, 6 ocak 1945

İlk kez soğuk yüzünden aşağıdaki odada da çalıştım. Hava güzel, soğuk sıfırın altında 4 derece. — Akşam yemeği balık.

Cumartesi, 13 ocak 1945-Yalnız Cabaret’in sol kanadına çalıştım. Sonra «Grili iki kız» a, sonra daha «Orkıdeli kız» a üç baş… Öğleden sonra kendimi çok bitkin duydum. (Sancı) uz gibi rüzgârda Caliente Bar’dan eve… Gene 5 derece soğuk ve buz gibi ku-
zey rüzgarı.

Cumartesi, 20 ocak 1945 -Heyecanla «Ölü başı» natürmortuna ve «sabah>> a çalıştım. Sonra Butshy ile karda güzel1 bir gezinti, (Köprü üzerinde kar fırtınası). Öğleyin yeniden ekmek yokluğu korkusu.—

Perşembe, 25 ocak 1945-Atölyede odun kestim (tuval şasilerini). Butshy ile küçük bir gezinti. Hava gene soğumaya başladı.

Cuma, 26 ocak 194 L.lerde, gelecek hafta yalnız bir ekmek verileceğini işittim. — «Anne ve Ço-
cuk» u çizdim…

Pazar, 28 ocak 1945-Her zamanki sabah gezintisi. Çok soğuk olduğundan Butshy’i almadım. Geceleyin acı soğuk ve kuzey rüzgârı. Biraz sobayı yakmama rağmen odada donduk.Yiyecek içecek bulmak zor. Fasulye çorbası… —Breslau’da çarpışılıyor.

Perşembe, 1 şubat 1945-Sabahleyin hasta v.d. Berg’e Adalin götürdüm, soğuk rüzgârlı havada aç şehrin sokaklarında dolaştım. Hiçbir otel yiyecek vermiyor.

Pazar, 4 şubat 1945

«Köprü»ye/ «Yollu desenli kürklü kadınlar”a çalıştım. Yağmur yağıyor. Ruslar Berlin’in 20 kilometre yakınında.

Perşembe, 15 şubat 1945

«Nelly ve Çocuk» a, ilk defa adamakıllı çalıştım. Daha başıma çok iş çıkaracak, bunun dışında gene para sıkıntısı. —Öğleden sonra siste gezinti.— Bu durumun uzun zaman süreceğine inanıyorum… Yeniden göğüs sancısı.—

Salı, 20 şubat 1945

Soğuk algınlığıma rağmen «Otel Salonu> na ve «Çocuğu ile Nelly* ye heyecanla çalıştım. Oldukça yorgunum. Sonra akşamleyin 10 tane Gonzi sigarası satın aldım…

Salt, 27 şubat Î945

, «Rikclıen* e heyecanla çalıştım. Bu yüzden öğleden sonra yorgundum ve göğüs ağrısı; hattâ akşamleyin yatağa uzanmağa mecbur oldum,. Soğuk algınlığı bugün geçti, on gündür sürüp gidiyordu ve berbattı. Sıcak bir ılık bahar başlangıcı. Yüzük satmağa gittim. — Para sıkıntısı.

Salt 1 mayıs 1045

İngiliz uçakları yiyecek paketleri attı! —Sabahleyin L. nin evinde… Burada her şeyin bu hafta sona ereceği düşünülüyor. Ben inanmıyorum.

Çarşamba, 2 mayıs 1945

Hitler’in öldürüldüğü resmen bildirildi. Akşama L. nin evine taşınmağa karar verildi. Çok soğuk. İngiliz’ler yiyecek getiriyorlar.

Perşembe, 3 mayıs 1945-

Gündüz gene Rokin’de, Frommel ‘e beş resim sattı! Stregholt’a «Orkideli ve Sigaralı Kız’ ı, Plessner’e «Ay manzarası Gap Martin» i, «İngiliz! ve «Loca 2»yi.
— Burada çok inandırıcı barış söylentileri dolaşıyor, fakat daha Partenkirchende çarpışılıyor, Berlin teslim. İngiliz’ler her gün Amsterdam üzerine ekmek taşıyorlar! Akşam Lütjens’lerde huzur içinde.

Perşembe, 24 nisan 1947

Nice’den üç taslak, yaptım ve iki eski resmi bitirdim. —Çin yemeği yedim, Bamı, gene çok güzel. —- Benim için tekrar burada olmak çok hoş.

Cuma, 25 nisan 1947

Dinlenme günü. Bisikletle güneşte dolaştım… Öğleden sonra mektuplar, akşamleyin İngrid Bermann — Dali.

cuma, 6 ekim 1950

«Sanatçılar» ın9 orta resmine çok çalıştım. Sonra beni teskin eden ve kör
olma kaygısı gideren göz doktorunda… Minna’dan mektup.

Pazar, 8 ekim 1950

«Sanatçılar» m orta resmine hâlâ heyecanla… — Öğleden sonra Jane burada idi, prens içeri girmek istemedi. Kore, sonuna yaklaşıyor. Fakat sonrası ne olacak?!

Pazartesi, 9 ekim 1950

Değişiklik olarak «Para sıkıntısı», birkaç ay var ki hiçbir şey satılmadı, masraflar da çoğalıyor. Bekliyelim bakalım…

 

Çeviren :  Adnan TURANİ

Kaynak:  Beckman, Max. Alman Edebiyatı Günlük, Türk Dili Dergisi çeviren Adnan Turani, Nisan 1962, C XI, S 127, s. 460463

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Çıkıntaş Estetiğinin Dirimsel Yönü-Meral Bostancı

SONRAKİ YAZI

Niyazi Kahveci -Özkan Eroğlu Görüşmesi İzlekler 3'te

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*