Resim ve Söz

Kim Sanatçı ?

İlk defa 2002’de kaleme alıp, hazırladığım “Resim Sanatımızda Kim Sanatçı?” kitabının Mart 2018’de ikinci baskısını yaptık ve kitabın konu aldığı 1850-2000 arasındaki 150 yıllık resim sanatımızın durumunu tamamen görsel sanatların temel ölçütlerinden geçirmiştim ve söz konusu ikinci baskıda da bir değerlendirme metni ekleyerek bu kitabı başı ve sonu ile bağladım.
Şimdi söylemek istediğim şu ki 2000 sonrası için son 18 yıl bana gösteriyor ki, 2000’e kadarki oluşmuş- öyle veya böyle- bir kaliteyi, böyle giderse 2000-2150 arası tutturamayacak gözüküyor. Günümüzde var olan alabildiğine derinlik içermeyen bir üslup tekrarı ve dünya sanatından çok yoğun etkilenme alışkanlık halini almış durumda. Ve bir de dekoratiflik boyutundaki aşırılık. Zaten üslup tekrarı ve alıntının yüksek derecede yapıldığı yerlerde, tinselliğe gidiş tıkandığından, kapitale hizmet eden dekoratiflik de kaçınılmaz hale gelmektedir.
Bence resminin veya yaptığı şeyin ne olduğunu görmek isteyenin kitabımdaki ölçütlerden sanatını kabaca bile olsa geçirmesinde yarar var. Eğer geleceğe kalıcı bir şeyler bırakmaksa amacı.
Özkan Eroğlu 22 Eylül 2018
Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni,Tekhne Yayınları Genel Yayın Yönetmeni

ÖNCEKİ YAZI

Türkiye'de Sanatın Durumu

SONRAKİ YAZI

Bir kimsenin yaptıklarının..

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*