İzlekler Yayınları

İzlekler dergi 1. yılında !

İzlekler dergi, Özkan Eroğlu danışmanlığında  Mayıs 2018 ‘de  başladığı yayın hayatında ilk yılını tamamladı. İlk yılında sanat alanında dergi eksikliğini gidermek ve nitelikli sanat tarihi ve felsefesi knularına odaklanan derginin amaçlarına ulaştığını gerçekçi ve sanat dergiciliğinin zamanın hemen tüketilen ve  bağlamından kopuk spekülatif konuları yerine modern ve çağdaş birikimi referans veren topluma sanatsevere fayda sağlayan  yazı ve yazarlarla buluştuğumuz bir yıl oldu.

Sanat kavramlarının havada kaldığı, uçucu birbirini tekrar eden anlatımlar yerine sanat kavramlarının sanatseverlere doğru bir şekilde aktarıldığı, yaşamlarında ufuk açan felsefeleri aralayan bir soluğu  getirdi. Sanat entelektüeli, yaratıcı sanatçı gibi birçok yabancı kavramı çevirmekle yetinmeyip yayınlar olsun, konuşmalar olsun her kanaldan bize idrak etmeye çabalayan yanı nedeniyle sanatın dergiyle olan etkileşimi okuyucuda samimi bir etkileşime sahne oldu.

Ümit Ünal, Zeynep Sayın, Niyazi Kahveci gibi isimlerle yapılan röportajlar derinlikli ve özgün yanları ile düşüncelerin çarpışmasından doğan yaşam felsefelerini okuyucu gözünden toplumla buluşturdu.

Man Ray, Fotogerçekçilik, Baselitz,Kippenberger, Francis Bacon, Hanas Hofmann kapak konularıyla tüm zamanlarda hatırlanacak çağdaş sanatçıların serüveninden izler ve tanıklıklar sayfalara taşındı.

Özkan Eroğlu’nun eleştirel düşünceyi yaşamı ve sanatı düşünürken ele alan yanı, bugünkü sanatı ve toplumsal yapıyı  düşünürken ihtiyacımız olan eleştirel izleği kazandırmak yönünde önemli katkılar sunmuştur. Derginin oluşması için gerekli olan zihinsel yapının  yazarların yazılarıyla bütünlük kazanması bu kaynaktan beslenmektedir.

Katkılarınız için teşekkür ederiz…

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

İzlekler sanat ve kültür dergisi 6. sayı yayınlandı !

SONRAKİ YAZI

Özkan Eroğlu İle Görüş ve Eleştiriler

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*