İzlek-Haber

İzlekler 5

İzlekler 5. sayı raflarda yerini aldı. Bu sayıda kapak konumuz modern sanatı Avrupa’dan Amerika’ya taşıyan Hans Hofmann… Özkan Eroğlu’nun kaleme aldığı tezden hareketle, yaratıcı sanatçı ve eğitimci yönüyle  ülkemiz sanatının da seyrini değiştiren Hans Hofmann ile  sanatın  kendisine  odaklanılıyor.

Bu sayıda sahaflık ile ilgili Sahaf Lütfü Bayer ile Tuğba Gürkök’ün yaptığı  bir görüşmeyi sunuyoruz.  Sahaflık mesleğini bir serüvene dönüştüren Bayer’in hikayesi günümüze tezatlıklar taşıyor.

Dergide ortak paydayı sanatın temel izlekleri oluşturuyor. Edebiyat, görsel sanatlar, kültür içeriğini bir arada felsefi boyutuyla yer vermeyi amaçlıyoruz. Aybars Yurdun’un yaptığı  “Romantik İroni” ve “Kavramsal Sanat Üzerine” çevirisi bu türden sanatın, tüm alanlarına gerekli temel metinlerden biri. Nelly Güler çevirisiyle “Rothko ve Metafizik” Hilmi Şen çevirisiyle “Sistine’deki Mahşer günü” sanatın köklerine inerken günümüz ile olan sorgulamalarını bizden talep ediyor.

Güçlü sanat vurguları ile sanat konulu tasarımlar yapan Tayyar Kızıltepe  de “Düşünce” dizisiyle derginin tamamlayıcı bir unsuru !

Bu sayıda da sanatın hayatla olan derin bağlarının farkında olan yazarların yazıları  ve  sanat sayfalarıyla izlekler, okurlarını selamlıyor..

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

İzlekler 5 Çıktı !

SONRAKİ YAZI

Ahmet Tüzün’ü aramızdan ayrılışının 7. yılında  sevgiyle anıyoruz-İmren Tüzün

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*