İzlekler Dergi

İzlekler 5 Kapak Konusu : Hans Hofmann

Hans Hofmann, Avrupa’dan Amerika’ya Transfer Edilen Sanat

Sunuş

İzlekler dergi; sanat ve felsefenin ortak düşünme alanlarında hayattan kopmayan bir izleği takip ediyor. Sanatın göz ve düşünce boyutu, hayatın maddi çıkara dayanan bireyci bakışını, sanat alanını saran zihnini de bir anlamda açığa çıkarıyor. Sanatın gerçek kaynaklarından yola çıkan sanatçının aldığı gerçek etkilerle sanatın yönünü değiştirdiğini görüyoruz.

Bu sayıdaki kapak konumuz Hans Hofmann, sanata dair keşifleri ve eğitimci yönü ile sanat biliminin tarifini yapan, bizi de büyük ölçüde ilgilendiren bir avangard örnek. Sanatçı aurası ve dönemin felsefesini içeren bir sentezle resmi buluşturan bir inşacı. Ülkemiz açısından önemi ise, Münih’teki atölyesinde ders verdiği Türkiyeli ressamlar ile Türkiye sanatında öncü eğilimlerin başlamasına doğrudan etkide bulunmasıdır.

Sahaf Lütfü Bayer ile yapılan röportaj, kitabın içeriği kadar nesnesinden yola çıkan meslek sahibinin,  kitabın peşinde geçen bir yaşam yolculuğuna işaret ediyor. Yok olan mesleklerden olan sahaflık, yanı sıra kitabın aurası kadar dolaşımına ve basımına verdiği zararlarla bugünkü yayıncılık anlayışına öngörüler sunmakta. Tam da buna bir örnek; Atatürk’ün kitabının bir yayınevi tarafından fahiş bir fiyata satılması kapitalist ve pazarlama politikasının her türlü ideolojiyi içerebileceğini göstermesi verilebilir.

Sanatı gerçekten sanatı bilerek idrak eden sanatçıların çevresine olan etkileri çevresinde kim varsa olursa olumlu etkide bulunuyor. Bursa’da yıllardır sanat eğitimciliğinin yanı sıra sanat yapan Hayati Çetin ile sergisi sırasında yapılan görüşme,  sanatçı yetiştirenlerin taşıması gereken bilinci, şahsında ve sanata bakışında taşıdığını gösteriyor.

Dünyanın fiziki hızının artması, hayatı ve sanatı da negatif etkiliyor. Sosyal medyadaki bir görüşmede, felsefe ve sanat kendi içinde ontolojisini bu hıza bakmadan sürdürmeye devam eder sözüne referans olarak Bedrettin Cömert’in ölümsüz ve zamansız metni İkonografi ve İkonoloji’yi öneriyoruz.

Sanat ve kültür izleğinde insana dair bakış açılarıyla dergimize katkı sağlayan yazarların yazılarıyla izlekler, bu sayıda da özellikle sanatın bilim ile olan ilişkisine dönük ufkumuzu genişletmeye devam ediyor.

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

izlekler 2 kapak Fotogerçekçilik-Louise Meisel

SONRAKİ YAZI

Ressam Hayati Çetin ile..

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir