İzlekler Dergi

İzlekler 3. sayı Kapak Konusu Martin Kippenberger !

İzlekler, yelpazesini geniş tutarak sanatı okumak ve alımlamak isteyen okura yönelik bir dergi haline geldi. Bir okuyucusunun dediği gibi kelimenin verdiği izlenim geleceğe taşınan bir anlam saklıyor. İzlekler’in çoğul ifadeye daha çok yakışır bir biçimde,  bu sayıda sanat ve kültüre ayırdığı, dengeli içerik göze çarpıyor. Spor kültürü, Bilim kültürü ve Felsefe kültürü gibi yazıları doğa, insan, kültür ve sanat düzleminde  sunuyoruz.

Hayatı sanat ve kültürle birlikte bütün olarak görmek bir derginin  bilinçli ve duyarlı  birey vurgusunu öne çıkarıyor. Sadece etkinlik haberlerine odaklı, günü kurtaran bir doldur boşalt hayatın ekseninden kurtulmak bir derginin günümüzde aktüel olabilmesi için tek şart gibi gözüküyor. Bu nedenle  sanat ve kültürün bir arada olduğu bir yelpazenin geleceğe aktarımda bulunurken daha sağlam duracağına inanıyoruz.

Bu sayıda kapak konumuzu Avangard sanatçı Martin Kippenberger’e ayırdık. Sanat yapıtlarının ilk görüldüğü zamanda değil daha sonra anlaşılacağını söyleyen sanatçı, provakatif, performatif yapısıyla sanatın yaratıcılık boyutlarını Kippenberger gözünden bakmayı öneriyoruz. Bir sanatçının yapıtı ortaya çıkarken değil, kendisini yaratırken yaratıcı sanatçı olabileceğini fark ediyoruz. Bu sayıda Özkan Eroğlu, Prof.Dr. Niyazi Kahveci ile görüşme gerçekleştirdi. İlahiyat eğitiminin ardından İngiltere’deki çalışmalarından sonra Türkiye’ye dönen Kahveci, felsefi birikimiyle  toplum üzerinde aydınlatıcı işleve sahip düşünceler ortaya koyuyor.  Özkan Eroğlu’nun sunduğu filozofilere karşılık olarak  özgür düşünme ve günümüzdeki toplum yapısı hakkında görüşlerini paylaştı.

Sanatı ve yaşamı odağına alan yazarların oluşturduğu yazılar ve sanat sayfalarıyla izlekler, adının iddiasını taşıyor ve  3. sayıda okurlarını selamlıyor.

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Francis Bacon, İzlekler 4'te !

SONRAKİ YAZI

izlekler 2 kapak Fotogerçekçilik-Louise Meisel

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*