Modern Sanat

Giamapolo Gentili- R-Evolution

Giampaolo Gentili / R-EVOLUTION 

 Almelek Sanat Galerisi

 6 – 31 Aralık 2014

Kalıplardan çıkmak için yeni bir sanatsal objenin yaratılması.

Sanatı, eş zamanlı olarak yorumlanan gerçeğe sıkı sıkıya bağlı bir estetik ile donatmak…

Sadece bir fotoğrafçının sahip olabileceği bakış açısını, bir ressamın gerçeği yorumlama becerisi ile birleştirmek… Gentili’nin hedefi işte budur, kalıplara “devrim” yaptırıp, sınırlar içine hapsedilmemiş olması gereken sanat konseptini “evrimleştirmek”!

Başta ekspresyonizm olmak üzere çeşitli sanat akımlarına duyduğu ilgi sayesinde fotoğrafın gerçekçiliği ile uyumlu olabilecek “fırçaları” keşfeder.  Fotoğrafın gerçekçiliği Gentili için önemlidir, gerçeğin kendisi ile yapılmış sözsüz bir anlaşma gibidir, çünkü iyi gözlemlendiği takdirde her gerçek Sanatlaşmaktadır… İnsan, en büyük sanat eseridir.

DSC_0327A (FILEminimizer)

 Gentili’nin bu yeni ve dâhice tekniği, hedeflediği resimsel efektlerin, dijital veya suni kolajlara başvurulmadan, sahnenin kaydedildiği an içerisinde doğrudan çekim ile sadece endüstriyel atıkların ustaca kullanılmaları sayesinde elde edilmesine olanak tanır.  Sonunda, sanat objesi bir karışık teknik ile kanvas üzerinde pigmentler ve şeffaf akrilik (istenen gerçekçi üç boyutluluk için) ile cisimleşmektedir.

 Giampaolo Gentili 1972 yılında Roma’da dünyaya gelmiştir.  Sanat içindeki yolu burada başlar.  Profesyonel fotoğrafçı olarak hala İtalya’daki çeşitli medya organları ile işbirliği etmektedir.  2008 yılında resim ve sanat tarihi üzerinde çalışmaya  ve şu an kullandığı yenilikçi tekniğin temellerini atmaya başlar. Gentili’nin bu teknikle hayata geçirdiği çalışmalar 2012 yılında Roma’daki T.C. Büyükelçiliği salonunda ve 2013 yılı Mart ayında İstanbul Doku Sanat Galerisinde sergilenmiştir.

Gentili, eşi Başak ile yelkenli teknesi üzerinde  yaşamaktadır.  2008 yılında başlayan bu yaşam felsefesi, 2013 yılında İtalya’da basılan Gentili’nin otobiyografik kitabında tüm detaylarıyla ele alınmaktadır. Sanatçı tarafından yazılmış ve tekne üzerinde, şehrin ve gündelik yaşamın monotonluğundan ve karmaşasından uzakta yaşadıkları hayatı ele alan “Si Puo’ Fare – Yapılabilir”  adlı otobiyografik kitabın içeriği ve samimiyeti, çeşitli medya organlarında büyük ilgi yaratmış ve buna bağlı olarak İtalyan Devlet Televizyonu RAI-3 kanalında bir belgesel de yayınlanmıştır.

Almelek

 

 

Evrim Sekmen

Evrim Sekmen

ÖNCEKİ YAZI

Yurt dışından Farklı Tasarımlar 2. İstanbul Tasarım Bienali'nde Buluşuyor

SONRAKİ YAZI

Filiz Hatipoğlu- Galeri Eksen

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*