Açık Sergi

Galeri Binyıl “Su Okulu” Sergisi-28 Eylül – 4 Kasım 2018

Galeri Binyıl ve İksv’nin 4.İstanbul Tasarım Bienali’ne  parelel olarak düzenlenmekte olan sergide ‘Okullar Okulu’ konusu içeriğinde sergi binalarına verilen isimlerden birisi gibi çağrıştıran ve binamızın Hamam olmasından dolayı “Su Okulu” başlıklı sergisinde 28 Eylül – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında 21 Türk ve 4 Yunanlı sanatçıdan oluşan çağdaş ve güncel okul, eğitim ve su konulu kavramsal eserlere Binyıl’ın yeni mekanı olan Hamam Arts Hub ev sahipliği yapıyor. Mekan, ‘Su Okulu’ sergisiyle yapacağımız kültür-sanat etkinliklerini tarihsel sürece bağlıyor.

Sergide 4’ü Yunanistan ve 21 Türkiye’den katılımcı sanatçılarımızın isimleri:

Işık Aslıhan ,Emrah Ateşli, Öykü Canlı, Barış Cihanoğlu, Tevfik Gürkan Çanakcı,

Sabahat Çıkıntaş, Vedat Berke Fırat, Tati Douvana, Güler Güngör,

Serap Gümüşoğlu, Fazilet Kendirci, Seydi Murat Koç, Şela Mistriel, Roş Onurel,

Deniz Orkuş, Çetin Özer, Esen Öztaş, Maria Pastra, Şemsi Spencer, Eda Sütunç,

İlknur Şanal, Yusuf Taktak, Nota Tsitoura, Gül Yasa, Constantinos Valaes.

Roş, Marani

HAH birleşik sanatsal oluşum, sanat galerisi ve tasarım dükkanı, kreatif çalışma alanları, artcafe ile birlikte çağdaş, güncel ve dijital performans yapan sanatçıların eserlerine yer verecektir.  HAH oluşumun içerisinde yer alan Galeri Binyıl, İstanbul Design Factory tarafından mimari düzenlemesi yapılan 17. yüzyıl tarihli bir hamam mekânında yer alacaktır. Tüm gizemli ve etkileyici binayı efektif kullanarak sanat eserlerine yer vermek amaçlanmaktadır. Kuruçeşme’nin kömür deposu olduğu dönemde çalışanların temizlenmesi, arınması, dinlenmesi, sosyalliği ve konforu için inşa edilen Hamamın aynı zamanda Külliyesi ile eğitimin ve araştırmanın yapıldığı bir merkez olduğu biliniyor.  Hamam Arts Hub 21 Türk ve 4 Yunanlı sanatçı ile İKSV 4. Tasarım Bienali kapsamında, ‘Su Okulu’ temalı Paralel Galeri Binyıl sergisi ile 28 Eylül’de açılıyor.

Esen Öztaş,Deniz atı

 

Hamam Arts Hub klasik bir sunum mekânı olmanın ötesinde çok çeşitli sanat ve etkinlikler ile çalışmalarına devam edecek. Binyıl, dijital fotoğraf, kavramsal, güncel sanat kapsamında olan galericilik hizmetlerinde bulunacak. Kreatif çalışma alanları içeriği kapsamında, genç sanatçıların katılacağı yarışmalarının da düzenleneceği, yaratıcı sanat disiplinlerinin bir arada üretebilecekleri çalışma alanları, sanat dükkânı ve bahçeli kafesinde sağlıklı ürünler sunulacaktır. Sanat ilgililerinin, koleksiyonerlerin keyifle eser seçebilecekleri mekânda,  eğitimlere yer verilecek,  sanat takipçilerinin dinlenmesine ve sohbet etmelerine olanak sağlayabilecek bir sanat merkezi oluşturulacaktır. Alışılmışın ötesinde yenilikçi, çoklu sanatların var olabileceği bir çağdaş mekan siz sanat severlere hizmet vermeye başlıyor. Tarihi Osmanlı Hamamı uzun zamandır devam eden restorasyondan sonra değerli bina sahibinin sanata duyarlı yaklaşımı sayesinde @hamam.arts.hub kültür sanat ve kreatif çalışma merkezi, aktif ve su sporlarıyla uğraşan bir ekip ile hazırlanmıştır. HAH sanatsal yönetimini ve Galeri Binyıl @binyilart ile yapılacak çağdaş, güncel sanat sergi ve etkinliklerini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu İlknur Şanal 35 yıllık tecrübesiyle üstlenmiştir.

Ülkemizin gelişen şartlarında bu değerli birlikteliğin ve enerjinin sanat ortamımıza yeni bir bakış açısı kazandıracağına inanıyor ve siz sanatseverler ile açılışımızda bir arada olmayı, siz değerli basın çalışanlarının çalışmamıza destek olmasını, sizlere ayrılan mecralarda haberimizin kamu ile paylaşılmasını çok önemsiyor ve arzuluyoruz.

Saygılarımızla,

 

Bu Etkinlik İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali’ne Paralel Olarak Düzenlenmektedir..

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Gülseren Kayalı/"Cunda-Ayvalık" Galeri Selvin'de

SONRAKİ YAZI

Tasarım Bakkalı Açık Çağrı

1 Comment

  1. 14 Ekim 2018 at 16:13 — Cevapla

    çalışmalar sanatsal ve başarılı paylaşım için teşekkürler.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*