İzlekler Dergi

Fırçasız Ressam Metin Akarslan Vefat Etti

“Fırçasız Ressam” lakabıyla tanınan ve Kadıköy Bahariye’de Sahaflar Pasajı’ndaki küçücük atölyesinde sanat yaşamını yıllardır devam ettiren fırça kullanmadan resim yaptığı için “Fırçasız Ressam” olarak tanınan Metin Akarslan vefat etti. 1939 İstanbul doğumlu ressam, Sultanahmet sanat okulunda eğitim aldı. 1955 yılında resim çalışmalarına Hattat Kadri Efendi’nin yanında başladı. Rahatsızlığı nedeniyle çalışmalarına ara verince 1992 yılında sanat üretimine Kadıköy Bahariye’deki atölyesinde sanat üretimine yeniden döndü. Fırça kullanmadan resim yaptığı için Fırçasız ressam  İnandığı doğrularla sanata samimi bir hizmet sunan ilginç bir ressamdı.

Metin Akarslan

Yurt dışında (İspanya – Lugo / İsviçre – Lozan / Belçika – Brüksel) sergiler açtı. Yurt içinde çeşitli kez Hobi Sanat Galerisi, Pera Sanat Galerisi, Kaş Sanat Galerisi, Bankalar, Kültür Merkezleri, Konsolosluklar ve Atölye sergileri olmak üzere 47 kişisel sergi gerçekleştirdi ve karma sergilere katıldı.
Eserlerinin çoğunda estetik kaygılar, “Elemantarist” bölünmeler, bütününde ise Kübist hareketler hakimdir.
Anlatımcı tavırlarında ise; hayatın gerçekleri, zıtlıkları, nazik bir hiciv anlayışıyla duygusal tonlamaların yanısıra sert ve kararlı formların ustaca deformları hiç şüphe yoktur ki, sanatçının yaşamında bazı kesitlerin izlerini taşır.

 

Kaynak: http://www.metinakarslan.com/?fbclid=IwAR1M0QwTPMEq3MkmJvMkngsDQVwyWMJDHm5_flrg1C3PoDPbUU6vbP_xSmM

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Özkan Eroğlu Sanat Kitapları

SONRAKİ YAZI

Sanat Eğitimcisi ve Ressam Fikri Cantürk'ü Kaybettik

1 Comment

  1. 3 Kasım 2019 at 13:17 — Cevapla

    Kendine özgü sanatı ve kişiliğiyle sevdiğimiz Metin Abi’miz, güzel uyusun…

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*