Uncategorized

FABL /GÜNCEL ÖĞRETİLER

Ankara’da yeni bir Güncel Sanat Mekanı olma iddiasıyla yola çıkan ARTE Sanat’ta 19.02.2015 / 28.03.2015 tarihleri arasında “FABL /Güncel Öğretiler” başlıklı bir sergi gerçekleştirilecektir. Küratörlüğünü Ayşe Sibel Gedik ve Şevket Arık’ın yaptığı, konusu hayvansı temalarla insani özellikleri anlatmak olan sergide, bu alanda farklı disiplerde çalışmaları olan 23 sanatçının eserleri sergilenecektir.

Şevket Arık, Göktaş Ayini,akrilik,150x150 cm,2013

Şevket Arık, Göktaş Ayini,akrilik,150×150 cm,2013

“FABL “Güncel Öğretiler” Yaban hayatta; korkarak, ardımıza baka baka kaçarak kurduğumuz bu medeni dünyaya o kadar hızlı koştuk ki, artık bu koşu anlam değiştirdi ve dünyaya meydan okumaya kadar geldi. Sonra bir şeyleri anlamak için durduk ve mizacımızı belirleyen her şeyi tarihin derinliklerine gömdüğümüzü fark ettik. Mitolojilerimizde, masallarımızda, efsanelerimizde, fantastik dünyamızda var olan bütün karakterlerin, içimizdeki hayvansı alemin bir parçası olduğunu anladık. Kendimizi hep hayvanlarla kıyasladık.

Doğanın karakterini bizim şekillendirdiğimizi düşünürken aslında onunda bizi şekillendirdiğini anladık. Artık doğayı anlamak için daha fazla sebebimiz var. Çünkü doğadan kopuş sürecinde öyle bir noktaya geldik ki, mizacımızın ne olduğunu bile belirleyememekteyiz. Aslında bir nevi ödünç vererek, hayvan karakterlerine dönüştürdüğümüz mizacımızı, tekrar kendimizi anlamak için karşımıza koymak durumundayız. Fabl ya da “öykünce” sonunda ders verme amacı güden, güldüren, düşündüren ve genellikle manzum öykülerdir.

Genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşmasıdır. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır. Hayvanlar ,insanlarda hangi özellik varsa onlara sahiptiler. “Fabl” sözcüğünün kökeni Latince “hikaye” manasına gelen “fabıla”dır. Fakat bu sözcük zamanla bir ahlak ilkesi veya davranış kuralını anlatan kısa sembolik (simgesel) bir hikaye türünün adı olmuştur*. “FABL “Güncel Öğretiler”; konusu hayvansı temalarla insani özellikleri anlatmak olan, modern zamanların değerlerini, günümüz insanının kaygılarını ve kişiliğini ortaya koyan, modern mitolojiler anlatan bir yaklaşım arar.

Mustafa Kula, Monolog II,2012

Mustafa Kula, Monolog II,2012

Doğadan kopuşun sınırlarında, kimliklerin yeniden belirlendiği koşulları sorgular. Günümüz insanının korkularına temel olan otoriter yaklaşımlara karşı mücadele alnını belirlemede, doğanın engin karakterini bir alternatif olarak önerir. Yaşadığı çağın gidişatında sorumluluk sahibi ve zorunlu kahramanı olan sanatçının kıssadan hissesi tanımlar. Bu noktada kendine tezat her türlü değerin karşısında ibretlik bir duruş gösterme cesareti ve çağının yaşam biçimini sorgulayan, günümüz insanına güncel dilde masallar anlatan bir tavrın arayışı sergilenecektir. Şevket ARIK

Alper Güzelsoy

Arzu Eş

Atilla Galip

Pınar Ayşe

Sibel Kedik

Beyza Boynudelik

Birsen Giderer

Cevdet Sarı

Evrim Kavcar

Fırat Engin

Gönül Nuhoğlu

Gökçen Dilek Acay

Horasan

Hüseyin Arıcı

İbrahim Koç

İlke Kutlay

Manbor

Mustafa Kula

Necla Rüzgar

Özgür Ballı

Sevgi Usta

Şevket Arık

Tan Taşpolatoğlu

Yiğit Altıparmakoğlu

Fırat Engin, Yüzleşme, Polyester 300x160x90 cm

Fırat Engin, Yüzleşme, Polyester 300x160x90 cm

 

Evrim Sekmen

Evrim Sekmen

ÖNCEKİ YAZI

Ardan Özmenoğlu

SONRAKİ YAZI

Tekhne Yayınları'ndan Performans Sanatı

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*