e-izlekler

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi

Çağdaş Sanatlar Galerisi; 4 Mart 2017 tarihinde Odunpazarı Belediyesi bünyesinde kurulmuş olan bir galeridir. Sanatın ve sanatçının destekçisi, sanatın mekanlara taşınıp izleyici ile buluşmasının önemini bilen Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un girişimleriyle hayata geçmiş önemli bir projedir.

Galeri; süreli sergiler açarak sanatçıları ve eserlerini izleyici kitlesiyle buluşturmaktadır. Eskişehir’de sanat alanına farklı bir soluk getiren mekan, sanata sunduğu katkılarla son dönemde ön plana çıkmıştır.

Bir sanat komisyonu tarafından belirlenen sergiler, otuz ila kırk beş günlük sergi süreleri ile sergilenmektedir.

Çağdaş Sanatlar Galerisi 4 Mart 2017 tarihinde bu yana 14 sergiye ev sahipliği yapmıştır. Bu sergiler birbirlerini ulusal ve uluslararası alanda temsilleri olan sanatçıların eşsiz eserlerinden oluşan sergilerdir. Açılışını Salvador Dali’nin “Litografiler” sergisi gibi ünlü bir sanatçının eserleriyle yapan galeri oldukça ses getirmiştir.

Ardından Hanefi Yeter, Uğur Çalışkan, Halil Akdeniz, Devrim Erbil, Ahmet Telli, Mehmet Yılmaz, Atilla Atar, İrfan Önürmen gibi çok değerli sanatçılarla çalışmalarını sürdürmüştür.

Ayrıca Odunpazarı Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Uluslararası Cam Festivali, Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı kapsamında üretilen eserler de Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde belirli sürelerde sergilenmekte sanatseverlerle buluşturulmaktadır.

Yeni sergiler için hazırlıkları devam eden galerinin sanat komisyonunun belirlediği çizgide devam edecektir.

Galeri, yaz dönemlerinde ise workshop çalışmaları ile interaktif bir mekan haline gelmektedir. Bu atölye çalışmalarının ilki, oldukça ilgi gören IWC (Uluslararası Sulu Boya Derneği) kurucusu Atanur Doğan başta olmak üzere derneğin değerli sanatçılarıyla gerçekleştirdiğimiz “Sulu Boya Günleri “ atölyeleri olmuştur.

Odunpazarı Belediyesi; bir şehrin fiziksel güzelliğinin ancak ruhuyla tamamlanacağına olan inancıyla projeler üretmektedir. Bu da ancak sanatla ve sanata verilen önemle gerçekleşir. Çağdaş Sanatlar Galerisi Eskişehir’in ruhuna kattığı güzelliklerden yalnızca biri. Başka mekanlarda açtığımız sergiler, düzenlediğimiz festivaller, müzeler ve diğer sosyal ve kültürel projelerin her birisi sanat adına yapılmış sosyal ve kültürel belediyeciliğin güzel örneklerindendir.

Sıradaki sergimiz Mustafa Horasan’ın “OOOOPS” isimli resim sergisi. 22 Nisan’a kadar bizlerle olacak.

 

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Özkan Eroğlu'nun Tekhne Yayınları'ndan Son Çıkan Kitapları

SONRAKİ YAZI

Frankfurt Okulu Sanata Bakıyor

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*