Uncategorized

Efsanevi Performans Sanatçısı Chris Burden Yaşamını Yitirdi

Performans sanatçısı ve heykeltıraş Chris Burden California’daki evinde 69 yaşında vefat etti. Kendini kolundan vurduğu performası en iyi bilinen işlerinden biriydi. Sanatçı arkadaşı Paul Schimell sanatçının ölüm nedenini kanser olduğunu açıkladı.

tumblr_n2o2movjQi1qdrgo9o1_1280

Los Angeles ve New York’ta sanatçının pek çok heykeli yer alıyor.  Urban Light adlı işi LACMA’nın  (Los Angeles Müzesi) bahçesinde sergileniyor. Ghost Ship ve Twin Quasi Legal Skyscrapers adlı iki eseri New Museum’da bulunuyor.

New Museum direktörü Lisa Philips şunları söylesi. ” Chris,  artistik bir deha ve önderdi. İlham verici bir öğretmen kendi kurallarını koyan, korkusuz bir risk alıcı, bitmeyen bir merakı olan  keskin ve titiz bir kişiydi. Onun en büyük müze sergisini gerçekleştirmek için bir arada çalışmak büyük bir onurdu. New Museum’un ön cephesinde yer alan anıtsal enstalasyon komşularımızın  ufkunu değiştirdi. Bu görüntü gelecek birkaç ay Chris ve onun vizyonuna adanacak.

LACMA’nın direktörü Chris sadece sanat dünyasına değil  aynı zamanda 1960’ların sonlarından beri evi olan  Los Angeles’a da iz bıraktı. LACMA’nın girişinde bulunan 202 adet tarihi LA sokak lambalarından yapılan  Urban Light Chris Burden’ın yeteneği,becerisi ve hayal gücünün bir kanıtı olarak orada duruyor.

Burden’ın fiziksel acıya hatta 1970’lerdeki performanslarındaki yaralanmaya dayanma isteği nedeniyle bu performanslar hala bugünle bağlantılı. Burden’ı  kolundan arkadaşına kendini  vurdurtması   nerdeyse bir haftaya yakın kilitli kaldığı oda performansı  akıllardan çıkmayacak.

The New Yorker dergisinin eleştirmeni Peter Schjeldahl Burden’ın   “Shoot” performansını klasik ve kıyım olarak nitelendiriyor. Eleştirmenin neden bu tip işler yaptığı sorusuna ise Burden “ Bir sanatçı olarak ciddiye alınmak istedim” diye cevap vermiş.

 

Haber  artnet’ten derlenmiştir.

 

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Elgiz Müzesi ve Teras Sergileri

SONRAKİ YAZI

David Harvey Türkiye'de

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*