İzlekler Yayınları

Duyuru..!

Ülkemizde yazık ki dışımızda eleştiri yapanın halen olmadığını ve gerçekten eleştiri alıp, yönünü bulmak isteyenlerin veya bir yön bulduklarını, fakat ne durumda olup olmadıklarını merak edenlerin çaresizliğini sosyal medyada izleyip gördükçe, her daim bir meseleyi uzaktan izlemek yerine, elini taşın altına koymayı benimseyen biri olarak, eğer gereken katılım sağlanırsa, aşağıdaki çalışmayı gerçekleştirmek istiyorum.

1850-2000 yılları arasındaki resim sanatımıza “Kim Sanatçı?/Who is an Artist?” isimli kitap çalışmamda bir eleştirel değerlendirmede bulunmuştum. Bu kitap tükendiği için de Türkçesini “Türkiye’de Resim Sanatı” kitabımızda Ek Bölüm olarak tekrar vermiştik. Bundan böyle de bu metin her fırsatta- okurun önünde olacak şekilde- basılarak yayında tutulacak.

2000-2018 arasındaki sürece de bir eleştiri çalışması yapmayı düşünmekteyim. Yaşı ne olursa olsun, çalışmama katılmak isteyenlerin üretimlerinden oluşan seçkilerine ihtiyacım var. Bunlarla ilk olarak, bir ön çalışma gerçekleştireceğim. Daha sonra ilgilenmeye karar verdiğim isimlerle yakın bağlantıya geçmeyi düşünüyorum. En son aşamada da elimde kalan ve gerçekten bir umut vaat edenler üzerine bir eleştirel yayın çalışması yapmayı planlıyorum. Projenin birinci ayağı katılım süreci, ikinci ayağı katılanların değerlendirilmesi süreci, üçüncü ve son ayağı ise değerlendirmenin bir sonuca götürülmesi.

SADECE İKİ İSTEĞİM VAR:

 

  1. Bu çalışmaya katılmayı düşünenlerden birinci isteğim; “Kim Sanatçı?” ve “Türkiye’de Resim Sanatı” kitaplarımda yer almamış olmaları (İçinde resmin değerlendirildiği alternatif çalışmaları içeren; özellikle hareketli görüntü, resim-fotoğraf ilişkisinin kurcalandığı, vb projeler de katılabilir).
  2. İkinci isteğim inanarak, titizlikle gerçekleştirdikleri değişim ve dönüşümlerini gösteren seçkilerinin fotoğraflarını ve hem çalışmalarını hem de kendilerini tanıttıkları ve irtibat kurabilmemizi sağlayacak bilgileri sunan bir metni içeren malzemeyi ZIP şeklinde ozkaneroglucom@gmail.com adresine 1 Haziran 2018’e kadar yollamaları.

 

 

DİKKAT EDİLMESİNİ İSTEDİĞİM HUSUSLAR

  • ŞİMDİ HERKES BANA BİR ŞEY GÖNDERMEDEN İLK ELEMEYİ KENDİ KENDİNE YAPSIN, BİN KEZ DÜŞÜNDÜKTEN SONRA YOLLASIN LÜTFEN. ZAMAN VAR. ACELEYE GEREK YOK.
  • BURADAN KATILIMCI İSMİ FALAN ÖNERMEYİN LÜTFEN. EĞER BİRİNE SİZİN İNANCINIZ VARSA DESTEK VERECEK PROJEYİ SİZ ÜRETİN O ZAMAN LÜTFEN.
  • KONU GAYET AÇIK DUYURU YAZISINDA. DİKKATLİ VE DEFALARCA OKUYUNUZ VE SORU SORMAYINIZ… DAHA EN BAŞTAN GEREKSİZ YORGUNLUKLARDAN KAÇALIM Kİ YARARLI OLMAYA ENERJİMİZ KALSIN.

 

 

ÖZKAN EROĞLU

Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu

Sanat Eleştirmeni,Tekhne Yayınları Genel Yayın Yönetmeni

ÖNCEKİ YAZI

Çağdas Sanat Ortamında Küratör olmak-Eda Çığırlı

SONRAKİ YAZI

CANAN'ın Kaf Dağı Hikayeleri-Gülgün Başarır

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*