Modern Sanat

Dünyada Beklenen Sergiler…

Yurt dışına gidecek olanlar gidiş tarihlerini bu sergilere göre ayarlıyorlar. Nispeten sönük geçmiş olan 2016’yı geride bırakırken 2017’de yine sanatın iyileştirici ve değiştirici gücüne başvuracağız. Bu maneviyat elbette hoş ama sanatın piyasaya endeksli maddi yönü rekabeti kızıştırdıkça kızıştırıyor. Yıldız küratörler, yıldız sanatçılar,tanıtımlarına büyük meblağlı para yatırılan sergiler, sanat gösterisinin yine ince bir ip üzerinde devam ettiğinin bir göstergesi…Popüler dünyanın isimleri konsept bombardımanı içerisinde farklı alanlarda olsa da çağdaş sanatın içine sızmış durumda. David Bowie gibi isimlere düzenlenen retrospektif sergileri buna en güzel örnek. Bu sene de efsanevi Rock grubu Pink Floyd kapsamlı bir sergiyle  Victorya&Albert Müzesi’nde. Bir zamanlar Sabancı Müzesi koleksiyonlarının içeriğine uymuyor diye çağdaş isimlerin sergilerini yaptığı için eleştiriliyordu.  Kaldı ki Sabancı Müzesinin sergileri geniş bir izleyici kitlesi toplayıp müze ziyaretlerini popüler bir aktiviteye dönüştürmede katkı sağlamıştı. Bugün  Olafur Eliasson, Anish Kapoor  Versailles Sarayı’nda büyük boyutlu sergiler düzenliyorlar. Klasik bir koleksiyon bu tür kamusal sergilere engel olmuyor.

Fabio Mauri

Fabio Mauri, Lyon Bienali

 Londra, bu sene sergileri ile göz dolduruyor. Royal Academy of Arts’da  “ Buhran Sonrası Amerikan Sanatı”  temasıyla Amerikan modernizminin öncü isimleri Georgia O Keeffe’den  Edward Hopper’a 20.yy başına kadar yapılan seçki 4 Haziran’a kadar görülebilir.

Dali&Duchamp sergisi ise Royal Academy of Art’ta  iki ismin anolojik bir kesişmesini ortaya koyacak. Tate Modern de soyut resmin  en delişmen sanatçısının seçkin yapıtlarına yer verecek.  Fahrelnissa Zeid’in geometrik soyut ve kompleks, grift özellikler taşıyan yapıtları sanatseverlerle buluşacak.

MOMA’nın sergi takviminin en ayrıcalıklı yerini Robert Rauchenberg süslüyor. Resimden heykele, fotoğraftan video’ya  250’den fazla işini kapsayan sergi sanatçının tüm üretimleriyle bir arada olmak için ideal. Sanatın turizmle etkileşimi önlenemez bir fayda/fayda ilişkisi sağlıyor. Bu da sanattan biraz fedakarlık edilmesine neden oluyor. Retrospektifler her ne kadar çok sık yapılsa da anlamını yitirmeye özet bir hap bilgi yığınına dönüşmeye başladı. Retrospektif bir anda hepsi mantığıyla sanatçının zamanla damıtılarak anlaşılabilecek yanlarının görmezden gelinmesi anlamını taşıyabilir. Yine de yapılması elbette yapılmamasından iyidir.

Bienaller

Klasik sanatın gösterim alanlarının darlığına tepki olarak doğan ağırlıkta kavramsal sanat işleriyle örülü bienaller güncel sanatın üretildiği yerler kadar seyirci tarafından tekrar doğduğu yerler de diyebiliriz. Bienallerde de ülkeler arası bir rekabet söz konusu. Onlarda yıldız sanatçıları ve projeleri kapmaya çalışıyorlar. Bu sene Hindistan’da Kochi  Bienaliyle güncel sanat kervanına katıldı. Lyon ve Whitney Bienalleri’de sanatçılar için birer prestij yerleri halinde… Bienal rekabetinde yeni isimler kabul edilmenin dayanılmaz hafifliğini yaşıyorlar. Venedik Bienali ise kendini tekrar ediyor, eskisi gibi değil eleştirilerine rağmen en çok beklenen en eski bienal olma saygınlığını devam ettiriyor. Bienallerin cazibe alanı yaratması dışında söyleyecek sözü olmayan sanatçılara göre bir görünürlük alanı olmadığını söyleyebiliriz. Sanatın siyasal ve hayatla bağlaşık dertlerinin tartışıldığı özelden genele yayılan bir estetikten söz ediyoruz.

Venedik Bienali’nde bu sene açık alanda Das Kapital’in bazı bölümleri okunarak bir performans gerçekleştirecek.  İstanbul Bienali ise”  iyi komşu “ kavramıyla bu görünen görünmeyen ilişkileri masaya yatıracak. Ünlü küratör grubu Dragset ve Elmgreen’in  komşu kavramıyla hemhal istanbul’u nasıl çekip çevirecek merak ediliyor. Siyaset ve Direniş Avangard’ın özünde bir olgu bugün yüksek bütçeli sanat gösterisine dönüşseler de bienaller hayatımızın bir parçası..

Evrim Sekmen

Evrim Sekmen

ÖNCEKİ YAZI

Zaha Hadid'in Ardından Zamansız Bir Röportaj

SONRAKİ YAZI

Güncel Yapılanma ve Sorunlar- A.Celal Binzet

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*