İzlekler Dergi

Francis Bacon: Sevilmek için Resim Yaptım

“SEVİLMEK İÇİN RESİM YAPTIM”

Francis Giobetti: Resimleriniz sık sık şiddetli olarak tanımlanmıştır…  

Francis Bacon: Şiddetli olan resmim değil; şiddetli olan hayatın kendisidir. Fiziksel şiddete maruz kaldım, dişlerim bile kırıldı. Cinsellik, insan duyguları, günlük hayat, kişisel aşağılanma (sadece televizyonu seyretmeniz yeterli) – şiddet insan doğasının bir parçasıdır. En güzel manzarada bile, ağaçlarda, yaprakların altında böcekler birbirini yer; şiddet hayatın bir parçasıdır.

Doğarsın, düzüşürsün, ölürsün. Bundan daha şiddetli ne olabilir? Bir çığlık ile bu dünyaya gelirsiniz. Düzüşme özellikle erkekler arasında çok şiddetli bir olaydır ve ölüm onu söylememize gerek bile yok. Arada kendimizi korumamız için kavga ederiz, para kazanmak için her gün aptalca sebepler yüzünden aptallar tarafından aşağılanırız. Bunların arasında severiz veya sevmeyiz. Sonuçta hepsi aynıdır; zamanı ilerletirler sadece.

Resimlerim, her şeyden öte oldukça çetin geçen hayatımın bir gösterimidir. Dolayısıyla belki resmim çok şiddetli olabilir, ancak bu bana doğal geliyor. Tutkum ile hayatımı kazanacak kadar şanslıydım. Bu benim tek başarımdır. Ne verecek ahlaki dersim, ne de söyleyeceğim öğüdüm var. Nietzsche şunu söylemiştir: “Her şey o kadar saçmadır ki, bizler olağanüstü bile olabiliriz”. Sıradan olmaktan memnunum.

Röportaj: Francis Giacobetti, Türkçeye Çeviren: Ömer Aybars Yurdun.

Ömer Aybars Yurdun

Ömer Aybars Yurdun

ÖNCEKİ YAZI

Ümit Ünal İle...

SONRAKİ YAZI

Yeni Modern-Francis Bacon-Özkan Eroğlu-Tekhne Yayınları

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*