Modern Sanat

İyi Komşu’dan Haberler

 İyi bir komşu başlıklı 15. İstanbul Bienali, 16 Eylül’de kapılarını açıyor. Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in yaptığı bienalin hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Bienalin ilk sürprizi Meksikalı sanatçı Alejandro Almanza Pereda’nın, betona batırılmış tablosu ile Pera Müzesi’nin koleksiyon sergisine yaptığı müdahale oldu.

 Pera Müzesi’nde yer alacak 15 sanatçının eserleri müzenin üç katına yayılırken, Meksikalı sanatçı Alejandro Almanza Pereda’nın betona batırdığı manzara tablolarından ilki serginin açılmasına bir ay kala müzenin “Kesişen Dünyalar” isimli kalıcı koleksiyon sergisinin içine yerleştirildi.

Sanatçı Pereda’nın İstanbul’dan topladığı ve kime ait olduğu bilinmeyen doğa resimlerini betona batırarak ürettiği eserlerden biri, Pera Müzesi’nin Oryantalist Resim Koleksiyonu sergisinde yer alan bir tablo ile değiştirildi. Pereda’nın ürettiği diğer eserler ise bienal açıldıktan sonra görülebilecek.

Fotoğraf ve heykelleriyle tanınan sanatçının 2010’dan bu yana ürettiği “Boşluk Korkusu” serisinin devamı olan tablolar, bir yandan doğa-insan ilişkisini düşündürürken, bir yandan da klasik sanat anlayışını sorgulayarak ziyaretçilere sergi gezmenin ötesinde bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

Alejandro Almanza Pereda kimdir?

Alejandro Almanza Pereda (d. 1977, Meksiko, Meksika) New York ile Meksiko arasında yaşıyor ve çalışıyor. Almanza, Meksika ve ABD’nın farklı bölgelerinde yaşadı. Bundan etkilenen sanatçı, farklı kültürlerin tehlike ve riski nasıl algıladığına ilgi duymaya başladı. Almanza, heykeller ve sualtı videoları yaratmak amacıyla nesneleri hem kavramsal hem fiziksel olarak sorgulayarak maddesellik kavramlarına odaklanıyor. Sanatçı, San Fransisko Sanat Enstitüsü, Meksiko’daki Museo El Eco ve New York’taki Art in General gibi farklı kurumlarda kişisel sergiler düzenledi. Çalışmaları ASU Museum, Meksiko’daki Musei de Arte Moderno, New York’taki El Museo del Barrio ve Queens Museum’da düzenlenen sergilere dahil edildi.

Alejandro Almanza Pereda ve diğer bienal sanatçıları ile bienal hazırlıkları sırasında yapılan özel röportajları 15b.iksv.org adresinden takip edebilirsiniz.

  1. İstanbul Bienali: iyi bir komşu

Elmgreen & Dragset küratörlüğünde birbirine komşu altı mekânda gerçekleşecek 15. İstanbul Bienali, 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Bienalde bu yıl iyi bir komşu teması çerçevesinde 32 ülkeden 56 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işleri yer alacak.

  1. İstanbul Bienali’nin bu seneki sergi mekânları Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Cihangir’deki ARK Kültür, Pera Müzesi, Küçük Mustafa Paşa Hamamı ve Asmalımescit’te yer alan Yoğunluk Sanatçı Atölyesi.

Küçük ölçekli tarihsel işlerden mekân algısını sarsacak büyük ölçekli yerleştirmelere, farklı coğrafyalardan ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlatacak bienalde, 56 sanatçıdan 30’unun iyi bir komşu’ya özel olarak ürettikleri eserleri ilk defa görülebilecek.

İzlekler

İzlekler

ÖNCEKİ YAZI

Hattuşa'nın Acı Yazgısı- Özgen Acar

SONRAKİ YAZI

Sicim Teorisi'nin Ahmet Yeşil Resmi Üzerinden Estetik Kazanımı-Tufan Erbarıştıran

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*