Sanat

“Ben de zaman-dünden bugünden”

Zehra Çobanlı,1981 yılından bu yana ürettiği eserlerini , alanındaki yeni teknik arayışları ,araştırmalarını ,biçimsel  ve yüzeysel  olarak ele aldığı çalışmalarını,Anadolu’da var olan geleneksel  kültürümüzün  öğelerine  göndermeler  yaparak,çağdaş bir biçimde yorumlamaktadır.

Kendi kurguladığı hikayeleri seramiğe aktaran Çobanlı özgürlüğün, romantizmin ve geleneksel İznik çinilerinin en güzel mavisi  ve arınmışlığın simgesi beyaz rengi  kullanarak ürettiği eserlerinde  kadınlara ve doğaya dair konulara göndermeler yaparken seramiğin fonksiyonel yönünü de ötelememiş, hat sanatının  yorumlarını çanak,duvar tabağı gibi fonksiyonel nesnelerin yüzeylerine bezemiştir.

Bu sergide Zehra Çobanlı’nın farklı dönemlerde ortaya koyduğu fonksiyonel eserleri ile birlikte  doğa içerikli  ve kadınlara dair  çalışmaları  yer almaktadır. Binlerce yıl nice yaşam izlerine şahit olmuş dağları betimlediği küçük ölçekli eserleri  ile güven,sonsuzluk,uzaklık,erişebilmek ,varabilmek duygularını  pekiştirmeyi  hedeflerken aynı zamanda yeni bir başlangıcın da ip uçlarını vermektedir.

2015 yılında merkezi İsviçre’de bulunan  Uluslararası Seramik Akademisi üyesi seçilen Çobanlı, 1981 yılından beri sanat çalışmalarını  aralıksız sürdürmektedir.

5 Ekim 2017 Perşembe akşamı 18.30’da D’art Galeri’de gerçekleşecek olan açılışın ardından sergi,  28 Ekim 2017’ye kadar sürecek.

 

D’art Galeri

 

Bereketzade mahallesi, Hacı Ali sokak, Şükran Apt. No:8, Kuledibi/Beyoğlu/İstanbul

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Daire Galeri,Yeni Mekanını Cihangir'de Grup Sergiyle Açıyor!

SONRAKİ YAZI

Tekhne Yayınlar'ından Yeni Kitap-Sanatta Üslup

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*