Sanat

ASIM İŞLER (1941-2007), “Realist ve Ekspresyonist Eserler” Sergisi

 

MAJİ Gallery & Decorist’de

Figürden soyuta uzun bir sanat yolculuğunda ASIM İŞLER’i çoğu sergilenmemiş çok özel eserleri ile anıyor ve bu anıya saygı olarak sergi gelirinin bir kısmı ERDODER’e (Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneğine) bağışlıyoruz.

Çağdaş Türk resim sanatının önemli ismi ressam ASIM İŞLER’in, 1970’li yıllarda Paris’te yapmış olduğu figüratif tarzdaki realist (gerçekçi) resimleri ile, 1980’lerden 2000’li yıllara değin üretmiş olduğu  soyut dışavurumcu (ekspresyonist)  yapıtları; 1 Mart Perşembe günü Saat 18:00’da MAJİ Gallery & Decorist‘de gerçekleşecek olan açılış kokteyli ile sergilenecek ve sergimiz 15 Nisan 2018 tarihine kadar gezilebilecektir.

İŞLER, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden Cemal Tollu, Sabri Berkel ve Neşet Günal ile çalışarak 1966 yılında mezun oldu. 1970 yılında Devlet Avrupa Konkurunu kazanarak Paris’te 4.5 yıl, Paris Güzel sanatlar Akademisi’nde resim, gravür ve litografi, ünlü gravürcü S.W. Hayter’in “Atelier 17”sinde gravür, Sorbonne Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Doktora çalışmaları yaptı.

İŞLER’in  figüratif  ve soyut dışavurumcu eserlerini içeren “Realist ve Ekspresyonist Eserler” başlıklı sergisi’nde, 1974 yılında Paris’te FIAP Galeri’de açtığı ilk kişisel sergisinde yer almış olan “Varoşlarda” başlıklı 1972 tarihli, 100x80cm tuval üzerine yağlıboya yapıtının yanı sıra,  figüratif dönemine ait dikkat çekici tuval, kağıt eserleri ve gravürleri yer alacak.

MAJİ Gallery & Decorist‘de gerçekleştirilecek olan bu çok özel sergideki diğer önemli yapıtlar arasında ASIM İŞLER’in;

Soyutlama dönemine ait “Parade” isimli 1985 yılına ait 137x180cm tuval üzerine yağlıboya 2. Paris Dönemine (1987-1992) ilişkin soyut ekspresyonist tarzdaki 1989 tarihli “Pembe Düşler” adlı  150x195cm, karton üzerine akrilik duralite marufle ve“Orfeo ve Peri” isimli 1999 yılına ait 150×150 cm tuval üzerine akrilik yapıtları bulunuyor.

Özgün sanatsal stili ve imzası ile; hem pentür (boya resim), hem de gravür (baskı resim) sanatında ürettiği pek çok yapıt ile ölümsüzleşen sanatçının eserleri; yurtiçi ve yurtdışında, Victoria and  Albert Museum- Londra ve Bibliotheque Natıonale de Paris-Fransa, İstanbul- Ankara ve İzmir Resim ve Heykel Müzeleri, T.C. Kültür Bakanlığı Koleksiyonu,  ELGİZ Çağdaş Sanat Müzesi, DEMSA Resim Koleksiyonu gibi birçok önemli kurumsal ve de  kişisel koleksiyonlarda yer almaktadır. Çağdaş resimde evrensel anlayışta ve soyut ekspresyonist eğilimde yapıtlar ortaya koyan İŞLER, 2003 yılında AKM Büyük Salon’da “Üç Şehir, Resim ve Ben”  başlıklı Retrospektif Resim Sergisi’ni  gerçekleştirmiştir. 2007 yılında vefatına kadar,  yurt içi ve yurt dışında 35 kişisel sergi, 150’nin üzerinde  karma sergi, bienal, trienal ve fuar etkinliğine katılmıştır.

Sanatçının Fransa’da katıldığı önemli sergilerden bazıları aşağıda yer almaktadır:

1974’de Musee d’Art Modern’de La Jeune Penture’ ve  Réalités Nouvellessalonları, 1988’de “33. Salon de Montrouge (Galeri Montenay ile) , 1992’de  Bibliothéque Nationale de Paris’de düzenlenen ‘De Bonnard à Baselitz’ sergisi, 1990’da PARİSTANBUL Paris’te yaşayan Türk ressamlar sergisi-Cite Int des Arts,-Paris, 1990  yılında “Espace AGF” Fransa’da Yaşayan Türk Sanatçılar Sergisi- Salon Ch. D’Antin

 

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Galeri Nev Sergi – Aras Seddigh “Fil Gözü Pencerede Uyur”

SONRAKİ YAZI

Piyasa Düzeninde Sanatın Muhalif Gücü-Ayşe Nahide Yılmaz

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*